AB’nin Fransa endişesi

İngiliz The Financial Times (FT) gazetesi, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Fransa'nın Türkiye ile yürütülen müzakerelere siyasi kriter ekleme ısrarının Ankara ile ilişkileri yaralayacağından korktuğuna yer verdi.

Ancak, 33 başlıktan ikincisi, eğitim ve kültür başlığında yapılacak müzakerelere siyasi kriterlerin koşul olarak getirilmesi Türkiye’nin tepkisine neden oldu. Fiili müzakereler için Ankara’ya gönderilecek davet mektubuna, Fransa’nın ısrarı üzerine müzakerelerde siyasi kriterlerin dikkate alınacağı yönünde bir ifade eklenmesine Ankara itiraz etmişti.

FT’ye konuşan AB Komisyonu yetkilisi, “Bazı üyeler şeffaf olmayacak şekilde yeni şartlar koymak istiyor. Bu Ankara’da AB’nin adil oynamadığına dair tepkilere neden olabilir.” dedi. FT, Fransa’nın “iyi niyet” çerçevesinde hareket ettiğinde ısrarcı olduğunu belirterek AB Anayasası’nın reddinde genişlemenin etkin rol oynadığını iddia ettiğini belirtti. FT’ye konuşan Fransız yetkili, “Bu genişlemenin durmasına yönelik bir soru değil.” dedi. Fransa’nın bu isteğine AB Komisyonu ve İngiltere gibi üyeler karşı çıkıyor.