AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı var!

Avrupa Birliği Belediyeler Birliği Dönem Başkanı Lionel Martijin, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girmesinin daha çok Avrupa'nın işine yarayacağını söyledi.

Kayseri’de düzenlenen AB Gelişleşmekte Olan Belediyeler Birliği Toplantısı’na katılan Hollanda’nın Roterdam kentine bağlı Charlois Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Belediyeler Birliği Dönem Başkanı Lionel Martijin, Dordrecht Belediyesi Meclis Üyesi Ahmet Karapınar, Roterdam Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Zeki Baran ve Hollanda’nın bazı belediyelerinde meclis üyesi Türklerle birlikte Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer’i makamında ziyaret etti.

Ziyarete Yozgat Valisi Amir Çiçek, AK Parti Yozgat Milletvekilleri Bekir Bozdağ ve Mehmet Çiçek de katıldı. Belediye Başkanı Yusuf Başer ziyaret dolayısıyla Lionel Martijin ve beraberindeki Türk heyete teşekkür etti.

Başkan Başer Türkiye’den ve Yozgat’tan Hollanda’ya giden vatandaşların belediyelerin meclislerine seçilmelerinden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek “Gerek ilimizden gerekse Türkiye’nin bir çok ilinden Hollanda’ya giderek belediye meclislerine seçilen vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu hem ülkemiz hem de Yozgat için büyük bir şanstır. Oradaki vatandaşlarımızın sayılarının daha da artmasını ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yozgat Valisi Amir Çiçek, Hollanda ve Türkiye arasındaki ziyaretlerin çok önemli olduğunu belirterek ilişkilerin geliştirilmesi için çalışacaklarını ifade etti.

AB Belediyeler Birliği Dönem Başkanı Lionel Martijin ise Birliğe 55 belediyenin üye olduğunu, üye olmayan belediyelere ise destek verdiklerini açıkladı. Dönem Başkanı Martijin, bir gazetecinin Türkiye’nin Avrupa Birliğine giriş süreci hakkında neler düşündüğünü ve nasıl bir katkı sunacaklarını sorması üzerine ise “Avrupa birliği kaynaklarının kullanılması kapsamında gereken desteği vereceğiz. Türkiye Avrupa Birliğine girecektir. Türkiye’nin AB’ye girmesi çok önemli. Türkiye’nin AB’ye ihtiyacı olduğu kadar AB’nin de Türkiye’ye ihtiyacı var. Çünkü Türkiye’nin çok genç bir nüfusu var. Biz umuyoruz ki Türkiye AB’ye üye olacaktır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Belediye Başkanı Yusuf Başer, Vali Amir Çiçek, Milletvekilleri Bekir Bozdağ ve Mehmet Çiçek misafir heyete günün anısına birer hediye verdi.