Abu Dabi şeyhine kardeş şoku!

Abu Dabi Emiri'nin kardeşi Ahmed bin Zayid'in bindiği uçak Fas'ta çöle çakıldı. Dünyanın en güçlüleri arasında gösterilen Prens kayıp.

Birleşik Arap Emirlikleri Başkanı’nın kardeşi Prens Şeyh Ahmed bin Zayed El Nahyan’ın uçağı Fas’ta düştü. 875 milyar dolarlık fona sahip Abu Dhabi Investment Authority’yi yöneten Prens küresel krizin en karmaşık döneminde Citibank’tan 7.5 milyar dolarlık hisse almış, krizin seyrini değiştirmişti

Dünyanın sayılı zenginlerinden Birleşik Arap Emirlikleri Başkanı’nın kardeşi, 42 yaşındaki Prens Şeyh Ahmed bin Zayed El Nahyan uçak kazasında kayboldu. Dünyanın en büyük yatırım fonu Abu Dhabi Investment Authority’nin (ADIA) başında bulunan Şeyh Ahmed bin Zayid El Nahyan’ın uçağı Fas’ta bir göle düştü.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Halife bin Zayed El Nahyan’ın küçük kardeşi olan Şeyh Ahmed bin Zayed hâlâ bulunamazken uçağın pilotu hayatta kalmayı başardı. Emirliklerin resmi haber ajansı WAM’ın dünyaya flaş olarak duyurduğu haberde Fas’ta bir göle çakılan uçaktan pilotun sağlık durumu iyi olarak belirtilirken aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri’nin Finans ve Endüstri Bakanlığı Genel Sekreteri de olan 42 yaşındaki Prens Ahmed bin Zayed’i arama çalışmalarının sürdüğü ifade edildi.

Dünyaya güven aşılamıştı

Uçak kazasında öldüğü tahmin edilen Prens Şeyh Ahmed bin El Nahyan, Abu Dabi’nin milyarlarca dolarlık zenginliğini yöneten kişi olarak tanınıyor. Yatırımları konusunda detaylı bilgi vermekten kaçınan Fon’un neredeyse dünyanın her ülkesinde malvarlığı bulunuyor.

Fon, 2008’de Lehman Brothers’ın batışı ile patlak veren yüzyılın krizinin en kritik günlerinde ABD’li bankacılık devi Citibank’a ortak olarak bir anlamda krizin şiddetini azaltmıştı. Citibank ile ilgili dedikoduların arttığı bir dönemde şirkete 7.5 milyar dolar yatıran Prens, yüzde 4.9 oranındaki hissenin daha sahibi olarak tüm dünyaya da güven aşılamıştı. Böylece fon, Citi’nin en büyük özel yatırımcısı olmuştu. (Citi’nin bir diğer önemli yatırımcısı ise yüzde 4.3 hisseyle Suudi milyarder Prens Alwaleed bin Talal) Citigroup Başkanı Win Bischoff, hisse satışıyla ilgili olarak o dönemde “Dünyanın lider yatırımcısı tarafından gerçekleştirilen bu yatırım Citi’nin işini büyütmek için çekici fırsatları kovalamasını sağlayacak” demişti. ADIA’nın portföyü arasında dünyanın en güçlü yatırım şirketlerinden Carlyle Group da bulunuyor. Fon’un buradaki hissesi ise yüzde 7.5 oranında.

Hakkasan’ı aldı Türkiye’ye geldi

Geçen yıl Forbes tarafından dünyanın en güçlü insanları arasında 27’nci sırada gösterilen Prens Ahmed bin Zayed’i önemli kılan ise oturduğu koltuğun önemi. Prens Şeyh Ahmed bin Zayed, dünyanın en büyük yatırım fonu olan Abu Dhabi Investment Authority’nin (ADIA) tüm finansal ve idari yönetimini kendisi yapıyor. 875 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan fon son olarak dünyanın önemli restoran zincirlerinden Tasameem’i almıştı. Bir dönem Türkiye’de de bulunan Hakkasan’ın da aralarında bulunduğu zincire fon 30 milyon paund değer biçmiş ve bünyesine katmıştı.

Ağabeyİ de 42 yaşında helikopter kazasında ölmüştü

BİrleŞİk Arap Emirlikleri, Fas’tan gelecek iyi habere odaklanmış durumda. Emirlikleri yöneten El Nahyan Ailesi’nin tedirginliğini artıran ise 2 yıl önce yaşanan bir başka olay. 2008 Haziran’ında ailenin bir diğer üyesi olan ve o dönem Hükümet İçleri Bakanlığı görevini yürüten Şeyh Khalifa bin Zayed El Nahyan’ın helikopteri Körfez’de denize düşmüş ve genç prens 42 yaşında hayatını kaybetmişti.