AB’ye hükümetten iki sert cevap

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri kritik bir dönemece girerken AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın, Kıbrıs konusunda Ankara'ya 6 Aralık'a kadar süre tanımasına hükümetten iki sert cevap geldi.

Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen’in Kıbrıs meselesinde mühletin aralığın ilk haftasında dolacağı yönündeki açıklamasını değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kabul edemeyeceğimiz şeyler önümüze gelirse adım atmayız.” diye konuştu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise, “Bu işler şantajla ve tarih vermekle olmaz.” diyerek Finlandiya’ya sert çıktı.

Başbakan Erdoğan, AK Parti grup toplantısının ardından Dışişleri Bakanı Gül ve Başmüzakereci Ali Babacan’la kısa süren bir toplantı yaptı. Başbakan’ın TBMM’deki makamında yapılan toplantının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan, Türkiye’nin Kıbrıs konusunda yapılabilecek her şeyi yaptığını belirterek adım atma sırasının AB’de olduğunu söyledi. Erdoğan, teknokrat ve bürokratların yapacağı görüşmelerin ardından Bakan Gül’ün Helsinki’ye gideceğini söyledi. Çözüm için görüşmelerin devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, “Bizim çizdiğimiz çerçeve bellidir. Kabul edemeyeceğimiz şeyler önümüze gelirse herhangi bir adım atmamız söz konusu değildir.” dedi.

Vanhanen’in açıklamalarını değerlendiren Abdullah Gül, “Bu işler şantajla ve tarih vermekle olmaz.” dedi. Pazar günü Finlandiya’ya gideceğini hatırlatan Gül, bu konuların görüşüleceğini söyledi. Finlilerin de temaslarının devam ettiğine işaret eden Gül, “Bir yol bulabilirsek, büyük bir memnuniyetle karşılarız; ama Türkiye üzerine düşeni yapmıştır. Türkiye’nin protokolü imzalarken beklentisi, AB’nin Kıbrıs Türkleri ile serbest ticareti başlatmasıydı.” diye konuştu. “Bu işler böyle tarih vermeyle, şantajla olmaz.” diyen Dışişleri Bakanı, meselenin farklı yansıtıldığını söyledi. Finlandiya’nın yoğun bir gayret içerisinde olduğunu ifade eden Bakan Gül, Türkiye’nin de o gayretleri desteklediğini söyledi. Abdullah Gül, “Türkiye’nin bir B planı var mı?” sorusunu ise, “Herhangi bir kişinin şüphesi mi var? Görüşmeler devam ediyor. Sizin için heyecanlı olacak; ama görüşmeler devam ediyor.” şeklinde cevapladı.