Aç kalan güvercinleri gönüllü öğrenci besliyor

Soğuk kış mevsiminde her tarafın kar kaplanması nedeniyle aç kalan yaban güvercinleri gönüllü bir öğrenci besliyor.

Bolu’da bulunan Büyük Camii’nin avlusunda ve çevredeki binaların çatılarına konan güvercinler vatandaşların atacağı yemleri bekliyor. Günün belirli saatlerinde ise çevre esnafı ve camii cemaati ve öğrenciler yanlarında getirdikleri buğdayları avluya atıyor.

Güvercinleri besleyenlerinin arasında Abant Lisesi 1. sınıf öğrencisi 15 yaşındaki Onurhan Yüksek de bulunuyor. Evinde güvercin beslemesi nedeniyle hayvanlara büyük ilgi gösteren Yüksek, güvercinlerin yem bulamayacağını düşünerek her Cuma günü onlara yem veriyor. Bütün canlıları sevdiğini belirten Yüksek, “Güvercinler bu mekanla bütünleşmiş. Yılın bütün aylarında buraya gelir ama dağlardan topladıkları yemlerle besleniyorlar. Ancak kar nedeniyle fazla yiyecek bulamıyorlar. Ben de haftada bir gün gelip yem veriyorum. Ve bundan büyük bir mutluluk duyuyorum. Onları doyurmak güzel bir duygu herkese tavsiye ederim.” dedi.

Güvercinlere yem vermeyi alışkanlık haline getiren bir başka isim ise özel bir şirkette çalışan Şeref Baruğ. Fırsat buldukça yem getirmeye çalıştığını belirten Baruk, gördüğü bir rüya üzerine bu davranışını devam ettirmeye karar verdi. Baruk, “rüyamda erkek çocuğumla birlikte camiinin önüne gelerek güvercinlere yem attığımı gördüm. Çocuğumun dünyaya gelmesine 15 gün vardı. Ve bir erkek çocuğum oldu. Rüyam gerçekleştiği bunu devam ettireceğim.” diye konuştu.