Acaristanbul için süre doldu!

Çevre ve Orman Bakanı Pepe, Acaristanbul'da iptal edilen ruhsatların tamamlanıp belediyeye teslim edilmesi için İmar Kanunu gereğince verilen 30 günlük sürenin bugün dolduğunu belirtti.

Pepe, Bulgaristan Çevre ve Su Bakanı Cevdet Çakırov, Romanya Çevre ve Su Yönetimi Bakanı Sulfina Barbu ile gerçekleştirdiği yuvarlak masa toplantısı öncesi, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

“Acaristanbul villaları” ile ilgili bir soru üzerine Pepe, konuyla ilgili Beykoz Belediyesinin buradaki 138 binaya ayrı ayrı tebligat yaptığını hatırlattı.

Osman Pepe, iptal edilen ruhsatların tamamlanıp Beykoz Belediyesine 30 gün içerisinde başvurulmasıyla ilgili olarak bir aylık süre bulunduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

“İmar Kanunu’ndan doğan bir süre bu. 30 günlük süre bugün doluyor. Beykoz Belediyesi Encümen toplantısı yapıp, bu toplantıda nasıl bir yol izleneceğinin kararını alacak. Tabii bu encümen toplantıları her gün yapılan toplantılar değil. Salı günü yapacaklar. Dolayısıyla Beykoz Belediyesi bu konuyu Encümen toplantısında görüşüp kararını verecek.”

YATAĞAN TERMİK SANTRALİ

Bakan Pepe, “Yatağan Termik Santrali’nin bölgede kirlilik yarattığı için kapatılması konusunun tartışıldığının” belirtilmesi üzerine, Yatağan’ı konunun hassasiyeti nedeniyle yakından takip ettiğini söyledi.

Yatağan’daki termik santralin 3 tane ünitesinin bulunduğunu, bunlardan birinin bacasına filtre takıldığını anlatan Pepe, diğer 2 filtrenin de şubat ve mart aylarında takılmış olacağını bildirdi.

“Bu filtreler takılıncaya kadar oradaki herkes her istediğini yapıyor manası çıkartılmamalı” diyen Pepe, insan ve çevre sağlığı açısından herhangi bir riskli duruma karşı, ölçüm cihazlarının mevcut olduğunu ifade etti.

Osman Pepe, “Belediye de kaymakamlık da yakından takip ediyor. Herhangi bir riskli durum söz konusu olduğunda, limitler aşıldığında ya üniteler durduruluyor ya da kapasite düşürülüyor. Ama şunu çok rahatlıkla söylüyorum, limitin aşıldığını gördüğümüzde gerekirse tesisin tamamen durdurulması, devre dışına çıkarılması da söz konusudur. Bu alternatif de her zaman önümüzdeki bir alternatiftir. Bunun da bilinmesini istiyoruz” dedi.

Hedeflerinin, “ne pahasına olursa olsun enerji üretmek değil, insan sağlığını ve çevre sağlığını dikkate alarak enerji üretmek olduğunu” dile getiren Pepe, Yatağan’daki santrale filtre takılmasıyla ilgili sorunun yeni olmadığını söyledi.
Bakan Pepe, Yatağan konusunun uzun yılların ihmali olduğunu ifade ederek, ”Bu enerji santralinin filtreleriyle ilgili yapılan uluslararası ihaleler vardı. Yılan hikayesine dönmüş. Yani oradaki yerli ve yabancı müteahhitler süresi içerisinde bu filtreleri yapmadılar, takmadılar. Aralarında bir takım mahkemeler oldu. Daha sonra biz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile işi sıkı tuttuğumuz, takip ettiğimiz için bu filtrelerden biri takıldı, ötekiler de bir ay içinde takılmış olacak” diye konuştu.