Açgözlülük hamsiyi bitirdi

Karadeniz'deki hamsi miktarında önemli bir düşüş yaşandığı belirtilerek, hamsideki azalmanın balıkçılığın gelişmesi ve kısa sürede çok miktarda avlanmasından kaynaklandığı belirtildi.

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Sinop Su Ürünleri Fakültesi öğretim görevlisi Yard. Doç. Dr. Yakup Erdem, yaptığı açıklamada, son 20 yılda av teknolojisinin hızla geliştiğini, teknelerin ve ağların boyutlarının arttığını ve teknelerin gelişmiş balık bulucu cihazlarla donatıldığını ifade ederek, avlama kapasitesinin denizlerin kapasitesinin 5 katına ulaştığını söyledi.

Bu nedenle önceleri Mart ayına kadar süren hamsi sezonunun Aralık ayı içinde ya da Ocak ayı başında sona erdiğini kaydeden Erdem, bunun en önemli nedeninin, Türkiye’nin yılda avlayabileceği hamsi miktarının 300 bin ton ile sınırlı olması olduğunu kaydetti.

Erdem, “Yani eskiden azar azar avlayarak Mart ayına kadar süren sezon, son yıllarda balığın tamamını iki ay içinde avlamamız nedeniyle kısalmıştır. Şu an itibariyle hamsi bir molada 350 ton gibi yoğun av vermek yerine lokal olarak 500 kasa kalacak miktarda avlanabilmektedir. Bunun nedeni av teknolojisi ne kadar gelişirse gelişsin denizdeki balığın tamamının avlanamaması ve kalan balıkların geniş bir coğrafyaya yayılmasıyla birlikte, kendi kıyılarımızda doğup büyüyen ayrı bir hamsi ırkının da varlığıdır” dedi.

Bundan sonraki dönemde hava şartları uygun olduğu zamanlarda gırgır ağlarıyla yer yer küçük avlar yapılmaya devam edilebileceğini anlatan Erdem, ”Fakat esas avcılık Orta Karadeniz’de giderek yaygınlaşan ortasu trolleriyle yapılacaktır” diye konuştu.