Aci çeken ayinin yüregi yandi

ISTANBUL - Avcilarin saldirisina ugrayip kafasina ve boynuna isabet eden 11 saçmayla Artvin’in Savsat Ilçesi’ne bagli Kireçli Köyü’ne inerek insanlara siginan yavru ayi, uygulanan tedaviye olumlu yanit verdi.

Yasam

20 Kasim 2005

Yasama tutundu

Turgay IPEK, DHA

Avcilarin saldirisina ugrayip kafasina ve boynuna isabet eden 11 saçmayla Artvin’in Savsat Ilçesi’ne bagli Kireçli Köyü’ne inerek insanlara siginan yavru ayi, uygulanan tedaviye olumlu yanit verdi. Götürüldügü Erzurum Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde yapilan müdahalenin ardindan Artvin Doga Koruma ve Milli Parklar’da bakim altinda tutulan 8 aylik ayinin süt içmeye ve yürümeye baslamasi sevinç yaratti.

Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dali Baskani Doç. Dr. Zafer Okumus, sunlari söyledi: ‘Bizim ilk hedefimiz, hayvanin yasama tutunmasini saglamakti. Onu basardik. Bundan sonra basina ve boynuna isabet eden 11 saçmayi çikarmak gerekiyor. Saçmalar kursun elementi içerdigi için zehirleyebilir.’ Artvin Doga Koruma ve Milli Parklar Müdürlügü’nden Faruk Bucak, ‘Süt içmeye basladi. Bu çok iyi. Dolasmaya da basladi ama hálá çok güçsüz’ dedi.