Açık Öğretim Lisesi kayıtları…

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Açık Öğretim Lisesi kayıtlarının halk eğitim merkezlerine devretmesi ile birlikte, ilçede yaşayan öğrenciler illere gitmesine gerek kalmayacak.

Bakanlık, illerdeki eğitim teknolojisi merkezlerini kapanınca, kayıt yapmak hakkını il ve ilçede bulunan halk eğitim merkezlerine (HEM) verdi. Halk eğitim merkezlerinde yapılacak açık lise kayıtları ile öğrencilerin zaman kaybı önlenmiş olacak.
Öğrencilerin 1 adet fotoğraf, diploma veya tasdiknamesinin aslı ile nüfus cüzdanın fotokopisi ile birlikte gelmeleri halinde kayıtlarının yapılacağını bildiren Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmet Hasgül, ilçede 3 Şubat tarihine kadar 100’ün üzerinde öğrencinin kayıt yaptırmasını beklediklerini söyledi. Açık öğretim lisesi kayıtlarının 23 Ocak ile 3 Şubat tarihlerinde yapıldığını kaydeden Hasgül, kayıt evraklarını aldıktan sonra öğrencinin kaydını internet ortamında yaparak Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdiklerini belirtti.

Açık liseye kayıt yaptırmak için lise terk, meslek liselerini bitirmiş ve 2’nci bir lise okumak isteyen öğrenciler ile önlisans proğramını bitirmiş olanların kayıt için başvuruda bulunabileceklerini ifade eden Hasgül, bakanlığın yeni uygulaması ile açık lise okuyacak öğrencilerin kayıt için bulundukları ilçenin il merkezine gitmesine gerek kalmadığını söyledi. Hasgül, “Bakanlığın, açık lise kayıtlarını halk eğitim merkezlerine devretmesi ile birlikte öğrenciler için kayıt yaptırmak kolaylaştı. Üç gün önce başlayan kayıtlarımız 3 Şubat’a kadar devam edecek. Liseyi bitirmek isteyen öğrenciler için bu çok büyük şans. Bakanlık, daha önce açık lise kayıtlarının yapıldığı illerdeki eğitim teknolojileri merkezlerini kapattı. Bundan sonra açık ilköğretim ve lise kayıtları HEM’leri yapılacaktır.” dedi.