Açıkta satılan dondurmaya dikkat

Yaz aylarının vazgeçilmez tüketimleri arasında yerini alan dondurma, uygunsuz üretim yapılması durumunda bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Yaz sıcaklarının erken başlamasıyla vatandaşların serinlemek için dondurma satılan yerlere akın ettiğini söyleyen Erzincan Tarım Müdürü Abdulbaki Şahin, insan sağlığı için son derece yararlı bir gıda olan dondurmanın, üretiminden tüketimine kadar her aşamasında hijyene dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Tarım İl Müdürü Şahin, özellikle sokak aralarında açıkta satılan dondurmaların, sağlık açısından çok ciddi tehlike oluşturduğunu ifade etti.

Vatandaşların üretim izni olmayan yerlerden dondurma almamalarını ve açıktan dondurma satın alırken, güvenilir yerlerden almaya özen göstermelerini isteyen Tarım İl Müdürü Şahin, yaz sezonunda en önemli besin kaynaklarından biri olan dondurmanın, uygunsuz üretim ve satış nedeniyle birçok hastalığın kaynağı olabileceğine dikkat çekti.

Kirli, yeterli soğutma tertibatına sahip olmayan, güneş ışığından ve tozdan korunmayan dolaplarda satışa sunulan dondurmaları tüketen kişilerde enfeksiyon riski artırdığını ifade eden Şahin, “Dondurma, hijyenik koşullarda hazırlansa bile, külaha yerleştirilmesinde kullanılan kaşık, özel solüsyonun içinde tutulmadığı için mikro organizmaların yuvası haline gelir. Dondurma satışı yapan kişilerin de kişisel temizliklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Dondurma üretim ve satış yerlerinin denetimi 5179 sayılı gıda kanunu hükümleri doğrultusunda Tarım İl Müdürlüğümüzce yapılmaktadır. Sağlığa uygunsuz dondurma üretimi veya satışı yapan işletmeler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmakta ve ilgili işletmeler 6 bin 104 YTL ile 25 bin YTL arasında para cezası ile 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.” açıklamasında bulundu.