Açıktan ayran satışının yasaklanması istihdam alanları oluşturdu

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği (AB) uyum yasaları çerçevesinde dışardan ayran ve şalgam gibi ürünlerin satışının yasaklanması ile beraber kapalı kutu ayran satışları bir anda arttı.

Kanunun ortaya çıkmasıyla beraber kapalı kutu ayran ve şalgam üreten yerlerin sayısı da artmaya başladı. Kapalı kutu üretimi ile beraber ayran ve şalgam satışlarının arttığı vurgulanıyor. Gerekli izinleri alarak Osmaniye’de günde 3 bin adet ayran üretmeye başlayan Yılmaz ayran bölgede sektörün lideri olmayı hedefliyor.

Günlük yaptıkları üretimin 400 bin nüfuslu ilin ihtiyacını karşılamadığını taleplere yetişmekte zorlandıklarını belirten Yılmaz, Ayran sahibi Ömer Yılmaz 10 dönümlük bir alana büyük bir mandıra kurarak Türkiye’ye ayran satmayı planladıklarını söylüyor.

Şu anda yeni açtıkları işletmelerinde 10 kişinin çalıştığını belirten Yılmaz yeni kuracakları mandırada onlarca kişinin çalışacağını ve ülke ekonomisine bu sayede katkı sağlayacaklarına inandığını söyledi.

Ürettikleri ayranların uzman veteriner kontrolünde hijyenik ortamda el değmeden üretildiğine dikkat çeken Yılmaz “Dışarıdan ayran satışının yasaklanması ile gerekli izinlerimizi alarak üretimlerimize başladık. Üretilen ayranları okullara kantinlere lokantalara ve daha birçok yere gönderiyoruz. Daha önce buralarda satılan ayranların denetimleri ve nasıl yapıldıkları tam manasıyla denetlenemiyordu. Ancak biz el değmeden kutulara koyarak bu yerlere ayranı gönderiyoruz. Ayrıca ayranlarımız sütten değil halkımızın damak tadına uygun olarak yoğurttan yapılıyor. Vatandaşlarımız bu ayranları güvenle içebilirler” diye konuşuyor.

Dışardan satışlarının yasaklanmasının binlerce kişiye de iş imkânı sağladığını ileri süren Yılmaz işsizliğin en büyük sorun olduğu ülkede yeni iş yerlerinin açılmasının şart olduğuna vurgu yaptı. Yılmaz “Ayranın kutuya girmesi hem gıda üretimlerinin denetlenmesini kolaylaştırıyor, hem vatandaşların sağlıklı şekilde tüketim yapmalarına olanak sağlarken hem de binlerce kişiye iş imkânı çıkmış oluyor” dedi

Bu arada üreteme açtıkları iş yerlerinde peynir, yoğurt, çökelek, kaymak gibi ürünler de yaptıklarını belirten Ömer Yılmaz birkaç yılda için yeni açtıkları mandırada ile bölgemin süt ürünleriyle ilgili lokomotifi olmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.