‘Acil iniş’ iddiaları yalanlandı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı'na iniş yapmış olanlar da dahil Sabiha Gökçen Havalimanı'na hiçbir acil iniş talebinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı’na planlı bazı uçakların bekleme yapmak istemediklerinden, Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş alternatifini değerlendirdiklerini belirterek, Atatürk Havalimanı’na iniş yapmış olanlar da dahil Sabiha Gökçen Havalimanı’na hiçbir acil iniş talebinin söz konusu olmadığını bildirdi.

DHMİ Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kimi basın organlarında yer alan haberlerde ”16 Mart Salı günü akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı’nda yoğun hava trafiği nedeniyle uçakların dakikalarca bekletildiği ve bazı uçakların Sabiha Gökçen Havalimanı’na yönlendirildiği” bilgisinin yer aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, bu durumun özellikle 06/24 pistinin onarım ve uzatma çalışmalarıyla ilişkilendirildiği ve kamuoyunda yanlış algılamalara neden olduğu ifade edilerek, söyle denildi:

”Atatürk Havalimanı’na planlı bazı uçaklar bekleme yapmak istemediklerinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş alternatifini değerlendirmişler ve o taleplerden ikisi o esnada boş olan park pozisyonuna alınarak tüm park yerleri doldurulmuştur. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki tüm park yerlerinin dolu olduğu bilgisi verilmesi üzerine, uçaklar planladıkları üzere Atatürk Havalimanı’na iniş yapmış olanlar da dahil olmak üzere Sabiha Gökçen Havalimanı’na hiçbir acil iniş talebi söz konusu olmamıştır.

Bu süreçte divertler ve Atatürk Havalimanı’na yapılan inişler esnasında uçuş emniyeti bakımından herhangi bir zafiyet söz konusu olmayıp operasyon tamamen havacılık kuralları çerçevesinde emniyetli olarak gerçekleşmiştir.”