Acılı anne yürek dağladı

Jandarma Komando Onbaşı Şehit Kamil Alkan, İzmir'in Ödemiş ilçesi Konaklı beldesinde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Beldede düzenlenen törene gelen şehit onbaşının annesi Vesile Alkan, Aydın Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faik Canbolat ve Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Yücel Yılmaz’dan oğlunun yüzünü görmek istedi. Anne Vesile Alkan, komutanlara, “Ben oğlumu Ayetel Kürsi okuyarak askere gönderdim. Şehit olarak gelmesini beklemiyordum. Bana onu göstermezseniz, mezarını açar yine de bakarım. Onu ben büyüttüm. Arkasından su dökerek askere gönderdim. Bu bizim ikinci şehidimiz. Amcasını da şehit verdik. İki şehit vermenin acısı çok büyük.” dedi. Tuğgeneral Canbolat, aileye çocuklarını mezarlıkta göstereceklerine söz verdi. Mezarlığa gelindiğinde, şehit onbaşı Kamil Alkan’ın yüzü baba Mehmet Alkan, annesi Vesile Alkan, babaannesi Fadime Alkan, dedesi Hasan Alkan, anneannesi Ulviye Özdil, dedesi Yaşar Özdil’e gösterildi.

Düzenlenen törende duygulu bir konuşma yapan Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Yücel Yılmaz, şehit onbaşı Alkan’a seslendi: “Kamil Onbaşım, bayrağımızı nağmerde çiğnetmedin. Sana şükranlarımızı sunuyoruz. Vazifenin devamını biz silah arkadaşların olarak teslim alıyoruz. Vatanının, milletinin ve ailenin emaneti bundan sonra bizdedir. Gözün arkada kalmasın. Sen ve senin gibi vatan evlatlarıyla birlikte bu devletin bayrağı ilelebet göklerde dalgalanacaktır. Sana söz veriyoruz.”

Jandarma Komando Onbaşı Şehit Kamil Alkan’ın cenaze namazını Ödemiş Müftüsü Hasan Ersöz kıldırdı. Alkan’ın cenazesi törenden sonra mezarlığa kadar omuzlarda taşındı. Dört tane büyük bayrak açan topluluk, terör örgütü PKK aleyhine tempo tuttu.

Kamil Alkan, Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Dağdüşü köyü kırsalında, Kevarasusin tepesinde 15 Temmuz günü saat 22.30 sıralarında PKK ile çıkan çatışmada şehit oldu. 1976/1 tertip Kamil Alkan, 20 yaşında ve bekardı. Kamil Alkan’a Kıbrıs Savaşı’nda şehit düşen amcasının ismi verilmişti.

Cenazeye Aydın Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faik Canbolat, İzmir Vali Yardımcısı Fahir Işıksız, Ödemiş Kaymakamı Mustafa Mesut Kırcalı, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, çevre ilçelerden ve beldelerden çok sayıda vatandaş katıldı.