Acılı eşten son görev

Kazada ölen eski bakan Mustafa Taşar, dün, siyaset dünyasını buluşturan cenaze töreni ile ebediyete uğurlandı...

Taşar için dün ilk olarak TBMM’de tören düzenlendi. Törene, Taşar’ın asker oğlu Emre’yle birlikte, eski Cumhurbaşkanı Demirel, parti liderleri, çok sayıda bakan, milletvekili, eski siyasiler ve bürokrat katıldı. Kazada yaralı kurtulan Gülderen Hanım ise, TBMM’deki törenlere gelemedi. Törende Taşar’ın naaşı gelirken yaşam hikayesi okundu. Sevenleri Taşar’ın fotoğraflarını taşıdı. Saygı duruşu yapıldı. Tören ilginç görüntülere de sahne oldu. Kendine özgü fötr şapkası ile törene katılan Demirel’in yanında doktoru da bulundu. Demirel tören sonrası CHP lideri Baykal ve DYP lideri Ağar ile birlikte yürüdü. Üçlü arasında uzun sohbet oldu.

CENAZE TÖRENİ KÜSLERİ BULUŞTURDU

ANAP eski lideri Mesut Yılmaz, törenlere çok sayıda eski bakan ve milletvekili ile katıldı. Bir süredir aralarında soğuk rüzgarlar esen Anavatan lideri Erkan Mumcu’ya karşı mesafeli durdu. Yanına gelerek başsağlığı dileyen Erkan Mumcu’nun elini sıkarken yüzündeki soğuk ifade objektiflere yansıdı. Küslerin buluştuğu törenin ardından kalabalık, uzun süre dağılmadı. Siyasiler sohbet edip hasret giderdi.

ESKİ YENİ SİYASİLER SAF TUTTU

TBMM’deki törenin ardından Kocatepe Camii’ne geçildi. Burada da eski ve yeni çok sayıda politikacı bir araya geldi. TBMM eski Başkanı Hikmet Çetin, eski başbakanlar Mesut Yılmaz ve Yıldırım Akbulut, CHP lideri Baykal, Anavatan lideri Mumcu, DYP lideri Ağar, MHP lideri Bahçeli, BBP lideri Yazıcıoğlu, Hürparti lideri Okuyan ile birlikte AK Parti bakanları Şahin, Aksu, Başesgioğlu, Coşkun, Pepe, çok sayıda milletvekili ve bürokrat Taşar’ın cenazesi başında saf tuttu. Taşar’ın yaralı eşi Gülderen Hanım, avluda araç içinde bekledi. Oğlu Emre, amcası Namık Taşar ve kuzenleriyle taziyeleri kabul etti.

GAZİANTEP’TEN GETİRİLEN TOPRAK ATILDI

Namazın ardından, Taşar’ın üzerinde Türk bayrağı bulunan tabutu, Cebeci Asri Mezarlığı’na götürüldü. Emre Taşar cenaze aracının önünde oturdu. Gülderen Taşar da bir doktorun kendisine eşlik ettiği araçla mezarlığa geldi. Defin sırasında Emre Taşar ile Mesut Yılmaz ilk olarak mezara birer avuç toprak attılar. Taşar’ın memleketi Gaziantep’ten getirilen toprak da mezara atıldı. Mesut Yılmaz’ın eşi Berna Yılmaz bazı eski milletvekili eşleriyle birlikte taziyelerini ilettiği Emre Taşar’ı teselli etmeye çalıştı. Ağar’ın eşi Emel Ağar da, caminin avlusunda bir araçta bekleyen Gülderen Taşar’a taziyede bulundu. Çalışma Bakanı Başesgioğlu ile Mesut Yılmaz, Taşar’ın toprağa verilmesinden sonra mezarın hemen yakınında araç içinde bekleyen Gülderen Taşar’a taziyelerini ilettiler.