Açılım mimarından ‘felaket’ senaryosu!

Kürt raporları ile iktidara açılımın yol haritasını hazırlayan CIA ajanı ABD’li Barkey, yeni kehanetlerde bulundu.

ABD’deki düşünce kuruluşlarından Woodrow Wilson Center’da düzenlenen “Türk Ordusunun Rolü Üzerindeki Kriz” başlıklı toplantıda konuşan Barkey, Türkiye’de AKP ile ordu arasında kavga olmadığını, bu süreci daha büyük çerçevede, sivil-asker, toplum-asker arasında bir olay olarak gördüğünü söyledi.

Türk siyasetinde ordunun 1961 anayasasında partilerden daha liberal rol üstlendiğini, ancak zamanla toplumun gerisinde kaldığını ve özellikle 1980 darbesinden sonra değişime direnen bir konuma büründüğünü savunan Barkey, Türkiye’nin de “çok ideolojik bir ülke” olduğunu ileri sürdü.

Barkey, “Kemalist ideolojinin şu anki durumunun Atatürk’ten kaynaklanmadığını, ondan sonra gelenlerin ideolojiyi katılaştırması nedeniyle bu hale geldiğini” savundu.

Barkey, “hükümetle ordu arasındaki olan ya da olmayan çatışmanın ülkeyi gelecek haftalarda nereye taşıyacağına dair tahmininin” sorulması üzerine, gerilimin artacağı ve kriz dönemlerinin olacağını iddia etti.

‘Koşaner, farklı bir kişilik’

Ağustos ayında TSK’da komuta kademesinin değişeceğini, Genelkurmay Başkanlığına şimdiki Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner’in gelmesinin öngörüldüğünü belirten Barkey, “çok farklı bir dünya görüşüne sahip bir kişilik” olarak nitelendirdiği Orgeneral Koşaner’in “küreselleşmenin Türkiye’nin düşmanı olduğunu ve büyük tehdidin Amerikalılar ve Avrupalılar tarafından fonlanan sivil toplum örgütlerinden geleceğini” savunduğunu öne sürdü. Bu durumun da bir gerilim kaynağı yaratabileceğini savunan Barkey, “Genelkurmay başkanlarına dair atamanın, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından onaylanması gerekiyor. Bu yıl onların, ‘Hayır, ondan hoşlanmıyoruz’demeleri düşünülebilir” yorumunda bulundu. Türkiye’deki değişimde AKP’nin önemli bir rol üstlendiğini, ileride tarih yazacakların bunu anlatacağını ifade eden Barkey, hükümetin pazar ekonomisinde çok başarılı olduğunu, ancak kültürel ve siyasi liberalizm alanlarında noksanları bulunduğunu söyledi.