Açlık grevindeyken eşi doğum yaptı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, imara aykırı olduğu gerekçesiyle mühürlenen iş merkezinde dükkanı bulunan esnaflardan bazıları açlık grevine başladı.

Karacan Point Center isimli iş merkezi hakkında, imara aykırı olduğu gerekçesiyle belediye tarafından idare mahkemesinde dava açılmıştı. Mahkemenin belediye lehine karar vermesinin ardından geçen hafta çarşamba günü iş merkezi mühürlenmişti. Karara itiraz ederek bölge idare mahkemesine başvuran Point Center Yönetim Kurulu, belediyenin dava bitmeden haksız şekilde iş merkezini kapattığını öne sürdü. Bugüne kadar belediyeye ödedikleri harçların belgelerini basına gösteren yönetim kurulu, belediyeyi yanlıştan dönmeye çağırdı. Üzerinde tahrifat yapıldığı görülen evrakları da basın mensuplarına gösteren yönetim kurulu mahkemenin kararını beklerken işyeri sahipleri de açlık grevine başladı. Öğle saatlerinde iş merkezinin önüne kurdukları çadırda greve başlayan sekiz kişi, iş merkezi açılıncaya kadar devam edeceklerini söyledi.

İşyeri sahipleri adına bir açıklama yapan Murat İmren, “Biz buradan yer tutarken bütün evrakları kontrol ettik ve ruhsatında problem olmadığını gördük. Buranın yapımına harcanan para kadar biz işyeri sahipleri de dekorasyon için yatırım yaptık. Buradaki 44 işyerinde 400’e yakın çalışan var. Belediye bu kararından vazgeçip dükkanlardaki mührü sökene kadar eylemimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Karacan Point Center Alışveriş Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Koçlu ise, belediyenin yanlı ve tek taraflı açıklamalar yaparak kamuoyunu yanılttığını iddia etti. Koçlu, “Point Center yönetimi olarak bugüne kadar ne bir belge ortaya çıkardık ne de bir açıklama yaptık. Çünkü konu yargıda devam etmekteydi ve bizi ilgilendiriyordu fakat artık bu insanların işyerlerini kapattıkları zaman gerçeklerin açıklanması bir borç oldu. Bugün gelinen noktada Belediye Başkanı Ali Acar, ‘Mal sahibiyle kiracılar arasında bir mesele’ derken yanlış söylüyor. Point Center artık Marmaris’in meselesi olmuştur. Çözüm üretmemekte inat edip insanların bu hale gelmesinin tek sorumlusu da Başkan Acar’dır.” diye konuştu.

Bu arada açlık grevi yapanların arasında bulunan Şakir Ünal’ın (30) eşi Filiz Ünal (25), Marmaris Devlet Hastanesi’nde kız çocuğu dünyaya getirdi. Eşi açlık grevindeyken hastaneye kaldırılan ve sezaryanla doğum yapan Ünal yoğun bakıma alınırken bebeğin sağlıklı olduğu öğrenildi. Cocuğu olduğunu öğrenen Şakir Ünal ise sevincinin buruk olduğunu ifade ederek, “Kim çocuğu doğduğunda eşinin ve çocuklarının yanında olmak istemez ki? Haksızca ekmeğimizle oynanmasına karşı çıkarak bu eylemi başlattık. Ben grevdeyken kızım olmuş ama daha göremedim. İşyeri açılıncaya kadar grevden vazgeçmeyeceğim.” dedi.