Adalet Bakanı Çiçek; ‘Darbe suçtur’

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çicek, "Sauna çetesi" ile ilgili olarak iddianame tanzim edilmeden çok iddialı şeylerin yazılmasının doğru olmadığını söyledi.

Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu toplantısında Sauna çetesi konusunun gündeme gelmediğini söyledi. Çeteyle ilgili konunun bütün boyutlarıyla yargıda olduğuna işaret ederek, “O zaten bütün boyutlarıyla yargıda. Darbe sözkonusu ise zaten darbe suçtur. Yasa dışı varsa Ankara’da ilgili savcılık el koymuştur. Bu yazılanlar ne kadarı doğrudur, ne kadarı yanlıştır, ne kadarı sürdürülen soruşturma kapsamındadır, onu bu safhada benim bilmem mümkün değildir.” diye konuştu.

Kendisinin bu tür durumlarda üzerine düşenin sağlıklı yürütülmesini temin etmek olduğunu kaydeden Çiçek, “Dolayısıyla şu an yasalar çerçevesinde bu soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda cumhuriyet savcılığındaki ilgili savcı arkadaş tarafından yürütülüyor. Bunu hep beraber görüyoruz. Bir taraftan yasadışılıktan bahsediyoruz, ama öbür taraftan da iddianame bile tanzim edilmeden gizli bir soruşturmayla ilgili yayınlar yapılıyor. İnsanların kişilikleri bundan rahatsız oluyor, bunlar önümüzdeki günlerde ortaya çıkıyor. Bence iddianame tanzim edilmeden çok iddialı yazılar yazmak çok da doğru şeyler değil. Çoğunun altı boş çıkıyor, ancak insanların onurlarıyla oynandığı kaldı. Bu konuyla ilgili yargı sürecini beklesek daha isabetli olur diyorum. Sonuçta bu kadar iddialar yazılıp, yazıldığı gibi sonuçlar elde edilmediği takdirde bundan en büyük yarayı da yargı alıyor. Bu şekilde sonuçlandı diye de değerlendirmelere de kapı aralamış oluyoruz.” şeklinde konuştu.

Çicek, Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme gelen konulardan birisinin de, gümrüklerle ilgili olarak yapılacak düzenleme olduğunu söyledi. Çiçek, konunun zaman zaman ülke gündemine geldiğini, hassas bir konu olduğunu ve birtakım düzenlemeler hazırladıklarını bildirdi. Çiçek, şöyle devam etti: ”Gümrükler, sadece ticari ve ekonomik hayatımız açısından değil güvenlik boyutuyla da önemli. Gümrük meselesi Türkiye’nin en önemli meselelerinden birisidir. Bununla ilgili yeni bir yapılanmaya, bu konudaki bir kısım işlemlerin daha değişik bir anlayışla ele alınmasına ihtiyaç var. Başbakanlığın koordinatörlüğünde ilgili bakanlıklar ve kuruluşların iştirakleriyle bir süreden beri bir çalışma sürdürülüyordu. Bu konuyla ilgili bugün bilgi sunuldu. Bu konunun bir süre daha üzerinde çalışılacak.”

Bakan Çiçek, kurulda Avrupa Birliği müzakereleriyle ilgili konuların ele alındığını, bugüne kadar 13 tanıtıcı, 9 ayrıntılı tarama yapıldığını, eğitim, bilim ve araştırma konularında Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Konseyi’ne ilgili bir rapor sunduğunu hatırlattı. Çiçek, 25 ülkede bu konuda konsensüs olduğunu ve fiili müzakerelerin başlamasında bir engel bulunmadığını belirterek, ”Bu konuda önümüzdeki günlerde siftah yapacağız” dedi.

Cemil Çiçek, AB müzakere süreci içerisinde en çok üzerinde durulacak konunun tarım ve hayvancılık olduğunu belirtti ve kurulda bu konunun ayrıntılı olarak ele alındığını bildirdi. Çiçek, hayvancılığın; işletme yapısı, hayvan ırkının ıslahı, yem problemi, sektörün desteklenmesi, pazar problemi, hastalıkla mücadele olmak üzere en az 6 konuda problemi bulunduğunu söyledi. Hayvancılığı hükümet olarak desteklediklerini ve her geçen gün bu desteğin arttığını dile getiren Çiçek, ”2006 bütçesinde 550 trilyon liralık hayvancılığa bir desteği sağlamış olacağız. Onun dışında işletme yapısı, hastalıklarla mücadele hayvanların ıslahı ve diğer pazar problemleriyle ilgili olarak da Tarım Bakanlığı’nın çok yönlü çalışmaları var.” diye konuştu.