Adalet Bakani Çiçek’ten Semdinli yorumu

ANKARA (CIHAN)-11 Kas 2005 - Adalet Bakani Cemil Çiçek, Semdinli'de meydana gelen olaylarla ilgili gerçegin ortaya çikartilmasi için herkese her türlü destegi vermeye hazir olduklarini belirtti.

Adalet Bakani Cemil Çiçek, Adalet Bakanligi Konferans Salonu’nda katildigi bir program sonrasinda gazetecilerin Semdinli’de meydana gelen olaylarla ilgili sorularini yanitladi.

Çiçek, olayin üzücü oldugunu kaydederek, hükümet olarak konuyu yakin takibe aldiklarini ifade etti. Adli boyut itibariyle Semdinli Savciligi’nin, görev alani itibari ile ilgili olarak ise Van’da sorumlularin konuyla ilgilendigini dile getiren Çiçek, “Konu sorusturma safhasinda oldugu için adli boyutu ile ilgili bir sey söylemem. Ancak sundan herkesin emin olmasi lazim. Biz, bu konuda gerçegin ortaya çikartilabilmesi için herkese her türlü destegi vermeye haziriz. Bu noktada bir siyasi kararliligimiz vardir. Bundan herhangi bir tereddüt olmamalidir. Ikincisi, adli sorusturma açisindan Adalet Bakanligi olarak bu konuyu sorusturan savci ve yargi mensuplarina güvenimiz tamdir. Kamuoyunun da gerçegin ortaya çikartilmasi konusunda bir beklentisi vardir. Bu konularda büyük bir sorumluluk duygusu içerisinde bunun geregini yapacaklardir. Ayrica; isin idari yönden degerlendirilebilmesi açisidan da iki mülkiye müfettisi görevlendirilmistir.” diye konustu.

Olayin hem idari hem de adli yönden sorusturuldugunu söyleyen Çiçek, olayin gerçek boyutlarinin ortaya çikartilmasinin herkesin ortak beklentisi oldugunu vurguladi.

Sorusturma tamamlanincaya kadar bir takim spekülasyonlar yapilmasinin dogru olmayacagina dikkat çeken Çiçek, söyle devam etti: “Çünkü is bütün yönleri ile ortaya çiktiktan sonra ancak saglikli bir degerlendirme yapilabilir. Aksi halde, yanlis bilgilere dayali, eksik bilgilere dayali degerlendirmeler yapilirsa, bu zannediyorum bu sorusturmalardan beklenen maksadin hasil olmasini da güçlestirebilir. Sabirla, idari ve adli sorusturmalarin sonucu beklenmelidir. Hem Basbakanimiz hem de ilgili kurumlarimiz bu konuyu olayin meydana geldigi andan itibaren degerlendirme konusu yapmis ve gerekli kararlari vermistir”

Çiçek, bir polis memurunun yaptigi telefon görüsmesi ile ilgili çikan haberlerin hatirlatilmasi üzerine ise “Bunlar ne kadar dogrudur bilmiyorum. Gerçekten bu telefon yapilmis midir. Yapilmamis midir. Kim neden yapti ya da yapildiysa onlari ben bilemem, onlari degerlendirme konusu da yapamam. Biz olay vuku buldugu andan itibaren olayi yakin takibe aldik. Devletin imkani neyse, bu islerden sorumlu kurumlari neyse bunlarin hepsi görevinin basinda olmustur. Bunun bilinmesinde fayda var. Devletin yapamadigini bir kisi veya bir sahis yapiyor gibi bir görüntüye isi getirmek ve bunu siyasi demeç konusu yapmak, bence devletin gücü açisindan tereddütler meydana getirir. Bunlari dogru bulmam” yanitini verdi.

Çiçek, olayin Susurluga benzetilmesi ile ilgili yorumlarin hatirlatilmasi üzerine ise, olay gerçek boyutlari ile ortaya çikmadan bazi spekülasyonlar ya da benzetmeler yapilmasinin gerçekleri ortaya çikarmayi engelleyecegini aktardi.

Çiçek, “Olaylar gerçek boyutlari ile ortaya çikmadan bu türlü spekülasyonlar, benzetmeler yapmaniz gerçegin ortaya çikmasini zorlastirir. Kamuoyunu su ya da bu istikamete sevkeder. Sorusturma yapan yargi mensuplarina benim sonuna kadar güvenim var. Biraz sabredelim, gerçek ortaya çikar. Sonra kim ne tip benzetme yapacaksa yapmalidir. Aksi halde, sudur budur tarzindaki seyler bence gerçegin ortaya çikmasini zorlastirir. Soguk kanli olarak bu isin üzerine gidiyoruz, gitmemiz de gerekiyor” ifadesini kullandi.