Adalet Bakanı’ndan İnce’ye FETÖ yanıtı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Muharrem İnce'nin sözlerine cevap verdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 24 Haziran öncesi başlatılan FETÖ tartışmasına değindi ve yaptığı açıklamalar üzerinden cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'ye yüklendi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, CHP'nin cumhurbaşkanı  adayı Muharrem İnce'nin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile ilgili iddialarına  ilişkin, "(Amerika'dan birisi aradı, bir şey söyledi) diye ona itibar  ediyorsunuz, gelip Adalet Bakanlığına, Dışişleri Bakanlığına 'nedir, böyle bir  şey var?' diye bir şey söylemiyorsunuz. Amerikalının yüzüne telefonu kapatıp da  gereken dersi vermeden bu konuda yapılan açıklamalar boştur." dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep'teki seçim çalışmaları kapsamında cuma namazının  ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

CHP'nin seçim ittifakı yasasının bazı hükümlerinin iptaline ilişkin  başvurusunu eleştiren Gül, ana muhalefet partisinin her zaman yaptığı gibi yine  Anayasa Mahkemesine gittiğini söyledi.

İptal için başvurulan maddenin TBMM’de kabul edilen bir kanun olduğunu  ve ülkenin seçime gittiğini anımsatan Gül, şunları kaydetti:

"Seçimin daha demokratik ortamda yapılması için alınan tedbirleri   seçime, demokrasinin daha iyi yansımasına yönelik alınan tedbirleri çıkar,  kanunları Anayasa Mahkemesine götür. Bu bizi şaşırtmadı ama tam da seçime  giderken  böyle bir iptal başvurusu, böyle birtakım farklı neticelere de  sebebiyet verebilirdi. Çünkü ona göre seçimler kurgulanmış, ona göre tedbirler  alınmış. Bu, seçimi farklı tarihlere de belki götürebilirdi. Nitekim bir CHP  yetkilisi, 'iptali değil ama ertelenebilir' diye bir ifade kullandı. Böyle bir  şeyi de götüren CHP’nin kendisi. CHP yine milletten kaçmaya, milletin iradesiyle  çıkan kanunu yine Anayasa Mahkemesine götürme konusunda bir çaba içerisine girdi  ama milletten kaçılmaz, demokrasiden, sandıktan kaçılmaz. Anayasa Mahkemesi  anayasaya uygun  buldu, gerekçeli kararı da hep birlikte göreceğiz ama bu şekilde  bir açıklaması oldu. Son tahlilde millet en güzel kararı verecektir. CHP yine her  zamanki gibi şaşırtmamış, soluğu hemen Anayasa Mahkemesinde almıştır. Oysa  seçimler  daha güvenli daha katılımcı bir şekilde yapılacak."

Muharrem İnce'nin iddiaları

Bakan Gül, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin, terör örgütü  elebaşı Fetullah Gülen'in ABD'den iadesine ilişkin eksiklikler olduğuna yönelik  iddialarının hatırlatılması üzerine de "Bir defa Sayın İnce, Türkiye Cumhuriyeti  cumhurbaşkanlığına talip olan birisi. Amerika'dan kim aradı? Hangi görevdeki,  hangi unvandaki kişi aradı? Amerika’nın hangi eyaletinden arandı, Washington mı  arandı New York’tan mı arandı Pensilvanya’dan mı arandı? Kim aradı bunu kamuoyuna  anlatmak, izah etmek, açıklamak zorundadır." dedi.

Türkiye'de bu konuda yetkinin Adalet ve Dışişleri bakanlıklarında  olduğunu anımsatan Gül, devlette kişilerin geçici ancak kurumların, devletin  yazışmaları ve işlemlerinin kalıcı olduğunu vurguladı.

Muharrem İnce'nin bu konuda muhatabının Türkiye Cumhuriyeti olduğuna  işaret eden Gül, şöyle devam etti:

"(Amerika'dan birisi aradı bir şey söyledi) diye ona itibar  ediyorsunuz, gelip Adalet Bakanlığına, Dışişleri Bakanlığına 'nedir, böyle bir  şey var?' diye bir şey söylemiyorsunuz. Amerikalının yüzüne telefonu kapatıp da  gereken dersi vermeden bu konuda yapılan açıklamalar boştur. Türkiye’ye bir  haksızlıktır ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hiçbirine yakışmayacak bir  davranıştır. 'Sayın İnce gelsin belgeleri incelesin' diye bir talepte bulunduk.  Sayın Bozdağ da 'gelsin incelesin' diye bir çağrıda bulundu. Biz de 'gelsin Sayın  İnce incelesin' diye çok nazik bir üslupla. Madem ki merak ediyorsunuz, belki  dönersiniz telefonlarını kaydettiyseniz, o Amerikalılara ya da Amerikalıya ya da  Türk uyruklu olup Amerika'ya sığınmış kaçmış başka birisi de olabilir, her kimse  bilmiyoruz, bunu açıklamadığı için. Dönersiniz dersiniz ki 'arkadaş böyle bir  şey'. Ama 'hayır vakti yok, heyet gelecek' dendi. Onlara da randevu verildi. Daha  önce de FETÖ'cüler 'çevirisi yapılmadı' diye yalan söylediler, yine bunu  söylediler. Ne yaparsak yapalım doğru söylemeyecekler, yine milletin gözünün  içine baka baka 'eksiklik var' diyecekler. Çünkü bunlar Türkiye'ye, buraya değil  başkalarının dediğine bakıyorlar. Milli meseleleri siyasete, kendi partilerine  alet ediyorlar. Bu tavır doğru bir tavır değil siz Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşıysanız. Yarın bütün bu çabalar FETÖ'ye yarar, bu çabanın Türkiye'ye bir  faydası olmaz."

NTV