Adalet Bakanı; ‘Zaman aşımı af gibi’

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, zaman aşımının ceza hukukunu ilgilendiren bir konu olduğunu belirterek, zaman aşımlarının af gibi olduğunu söyledi.

Çiçek, zaman aşımı konusunun ceza hukukunu ilgilendiren bir konu olduğunu ve Anayasa Mahkemesi’ndeki davaları takip etme imkanının olmadığını kaydetti. Çiçek, önceki Ceza Kanunu’nda zaman aşımı konusunda yapılan sıkıntıları gördüklerini ve yeni ceza yasasında en kısa zaman aşımı süresini 8 yıla indirildiğini belirtti.

Çiçek, 1 Haziran 2005’ten sonra işlenecek suçlar bakımından zaman aşımı süresinin uzatıldığını ve kısa zaman aşımı süresinin 8 yıla çıkarıldığını vurguladı. Bazı dosyaların zaman aşımının dolmasına neredeyse bir ay kala yargıya gönderildiğini hatırlatan Çiçek, 2004 yılında bu konuya dikkat edilmesi için Cumhuriyet savcılarını bir genelge ile uyardığını hatırlattı.

Çiçek, Belçika tarafından Fehriye Erdal’a terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle ceza verilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Erdal’ın kırmızı bültenle arandığına işaret eden Çiçek, yakalandığında Türkiye’ye teslim edilmesinin gerektiğini ifade etti.