Adalet Bakanlığı AKP’nin hukuk bürosu!

CHP'li Hakkı Süha Okay'dan anayasa değişikliği paketine sert eleştiriler...

CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay, anayasa değişikliği tasarısı hakkında partilileri bilgilendirdi. Mevcut değişiklik tasarısının Türkiye’de bir makas değişikliğinin başlangıcı olduğunu söyleyen Okay, “Bu değişikliğin temelinde yatan ana neden hukuk devletini, kuvvetler ayrılığını ve demokrasiyi ortadan kaldırmaktır” dedi.

Hakkı Süha Okay, CHP Bakırköy İlçe Başkanlığı Gençlik Kolu’nun “Yargı ve Siyaset” başlığı altında düzenlediği “Altı Ok Seminerleri”nde yaptığı konuşmada, mevcut tasarının milletvekili dokunulmazlığının ötesinde parti dokunulmazlığı getirdiğini de söyledi.

İktidarın muhalif olan her kesimi “darbeci” diye damgaladığını vurgulayan Okay, “Türkiye’de hiçbir şekilde gerçek gündem konuşulamıyor. Bu tasarının sonucunda TBMM yargısal bir faaliyette olacaktır, yürütme nasıl yasamayı elinin içine aldıysa, yargıyı da eline alacaktır. Bu durum, demokrasinin temeli olan güçler ayrılığı ilkesiyle bağdaşmamaktadır” diye konuştu.

Hakkı Süha Okay, daha önceki teklifini de yineleyerek, “Tarafsız bir meclis başkanını, anayasanın ikinci maddesine aykırı olan bu paketi kabul etmeyerek, iade etmesi gerekir. Geçmişte, eski Meclis Başkanlarından Hüsamettin Cindoruk, Refah Partisi’nin tasarısını aykırı bularak iade etmişti. Örneği mevcut” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sacit Yıldız, Eski CHP Milletvekili Metin Tüzün ve çok sayıda partilinin katıldığı etkinlikte, anayasa tasarısını eleştiren Hakkı Süha Okay, değişiklik paketinin Başbakanlık ve AK Parti Genel Merkezi’nde hazırlandığını belirterek, “Adalet Bakanlığı, kendi resmi sitesinde bu paketi savunuyor. Sanki Adalet Bakanlığı değil de AK Parti’nin hukuk bürosu gibi davranıyorlar” dedi.

“CHP’NİN HER ALANDA SÖYLEYECEK SÖZÜ VARDIR”

CHP Genel Merkezi’nce açıklanan ve “öneri paketi” diye adlandırılan görüşler hakkında bazı basın-yayın organlarının “CHP’nin aklı başına yeni geldi” şeklindeki değerlendirmelerine de yanıt veren Hakkı Süha Okay,
“Açıkladığımız bu öneri paketi, zaten bizim parti programımızda var. Görmüyordunuz, biz gösterdik. Bu yaptığımız açıklama, pazarlıkları başlatmak için değil, dedikodulara cevap vermek içindir. Zalime elini veren, zulme ortak olur. Cumhuriyet Halk Partisi’nin her konuda söyleyecek sözü vardır. Bu da, tıpkı açılım sürecinde de belirttiğimiz görüşlerimiz gibi 2008’de kabul ettiğimiz, parti programımızda mevcuttur” dedi.