Adalet sistemi nasıl işliyor?

Rakamlar geçen yıl her 40 saniyede bir suç işlendiğini gösteriyor.

Polis teşkilatı suçu tespit ettiği an suçlunun peşine takılıyor, fail acilen yakalıyor. Peki sonra ne mi oluyor? Yakalanan suçlulardan on binlercesi göz açıp kapayana kadar serbest kalıyor. İşte türkiye’ye has suç ve ceza trajedisi.

Suçlular, 2006 yılında her 40 saniyede bir suç işledi. Polis büyük bir gayretle onları yakalamaya çalıştı. 2006 yılında şahşa karşı işlenen suçların toplam sayısı 321 bin 676. Bu suçlardan 270 bin 945’nin failleri, polis tarafından ele geçirildi. Yani işlenen suçların % 91’i bütünüyle aydınlatıldı.

Ancak güvenlik güçlerinin bu büyük mücadelesi ve eşine az rastlanır başarısı fazla bir anlam ifade etmiyor. Adalet mekanizmasındaki çarpıklıklar ve yargı sistemindeki boşluklardan dolayı suç cezasını hak ettiği ölçüde ve süratte görmüyor.

Polis suçluları defalarca yakalıyor. Ama nasıl oluyorsa yakalanan kişi göz açıp kapayana kadar serbest kalıyor. Bu durum suçluları bile güldürüyor.

Gazete manşetleri Türkiye’de suç işlemenin zaman zaman ne kadar kolay olabileceği buna karşın cezalandırmaya yönelik düzenlemelerinse maalesef ne kadar sınırlı olduğunu ortaya çıkarıyor.

İşte çarpıcı bir örnek: Taksim’de yılbaşı gecesi bir üniversite öğrencisinin öldürülmesi olayında, savcın tabancanın kazayla yere düşüp ateş aldığına kanaat getirdi. 4 ayrı suçtan sabıkalı sanık Yakup T ”Suç kastı” yok şeklindeki mütaala yüzünden kasden değil de taksirle adam öldürme suçundan yargılanacak. 6 yıla kadar hapsi istenebilecek olan şahıs ceza alsa bile en geç 3.5 yıl sonra serbest kalacak.

Bir başka örnek de hırsızlıktan aranan Sait Y. ile ilgili. İstanbul’da polisin kimlik kontrolü sırasında yakalanan zanlı hakkında 4 ilde tam 239 ayrı suç dosyası var. Zanlı adliyeye sevkedildi. Ancak kelepçeli adliyeye giren şahıs, mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere kimbilir kaçıncı defa serbest bırakıldı.

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen mevcut tablonun vehametini hem düzenlemelerdeki zaafiyete hem de af yasalarından kaynaklanan problemlere bağlıyor.

Hukuk kurallarındaki eksiklik ve uygulamacıların eksikliği suç işlemek isteyenleri cesaretlendirmekte olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ersan Şen ‘’Bu konudaki sorumluluk af kanunlarına aittir bu ülkede ikincisi koşullu salıverilme denilen cezasının yarısını çekene dışarıya salıverilmeden kaynaklanmıştır bu ülkede.’’dedi.