‘A’dan Z’ye Hastalıklar Rehberi’

İçeriği Mayo Clinic tarafından hazırlanan "A'dan Z'ye Hastalıklar" rehberi Pfizer'in katkılarıyla, Türkçe olarak internet ortamında yayınlanmaya başladı.

Web sitesinde, Mayo Clinic “A’dan Z’ye Hastalıklar” rehberinin yanı sıra, hasta-hekim iletişiminde gerekli olan en temel sorulardan oluşan bir rehber, 2005 yılında İstanbul Tıp Fakültesi tarafından Pfizer İlaçları ile Türk Böbrek Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen “Hasta Okulu” ile ilgili bilgiler ve sağlık hakkında güncel bilgiyle duyurular yer almakta.

Rehberin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısına, Mayo Clinic Tıp Okulu, Mayo Clinic Dahiliye Bölümü İç Hastalıkları Departmanı ve Multidisipliner Trombofili Merkezi Danışmanı, Kıdemli Medikal Editör Prof. Dr. Scott C. Litin’in yanı sıra Pfizer İlaçları Genel Müdürü Ahmet Esen ve Pfizer İlaçları Medikal Danışmanı Prof. Dr. Erdal Akalın katıldı.

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Litin, Pfizer’la böyle bir işbirliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Artık hastalar ve hasta yakınları kendi sağlıkları ile ilgili temel konularda bilgilenmek, hangi hekime başvurmaları gerektiğine karar vermek için bilimsel ve son derece güvenilir bir kaynağa sahipler. “A’dan Z’ye Hastalıklar” sitesi, Mayo Clinic’in uzman doktorları tarafından sürekli güncellenecek. Böylelikle, hastalıklar ve tedavileri konusundaki en son gelişmelere rahatlıkla Türkçe olarak ulaşılabilecek” dedi.

Pfizer İlaçları Genel Müdürü Ahmet Esen ise, konuşmasında, Pfizer olarak daha sağlıklı bir toplum hedefinin yakalanmasında her bireyin sağlık alanındaki bilgi ve bilincinin yükseltilmesinin önemine inandıklarını söyledi. Bu doğrultuda yenilikçi tedaviler geliştirdiklerini, bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını belirten Ahmet Esen, “Herşeyin Başı Sağlık” inisiyatifi de tümüyle bu düşünceden hareketle doğdu. Bu inisiyatif kapsamında sunduğumuz ilk hizmetin Mayo Clinic ile işbirliği içerisinde gerçekleşmesi bizi mutlu ediyor. Pfizer olarak bu inisiyatifi sürekli besleyerek toplumumuz için birçok faydalı projeyi hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.