Adana Büyüksehir Belediye Baskani Aytaç Durak ‘Belediyelere bütçeden daha fazla pay verilmeli’

ADANA - Adana Büyüksehir Belediye Baskani Aytaç Durak, belediye bütçelerinin yeni hizmet vermeye yetmeyecegini belirterek, ekonomik yönden güçlendirilmek için belediye paylarinin artirilmasi gerektigini söyledi.

Çukurova Belediyeler Birligi’nin bazi tüzük maddelerinin de 5355 sayili yasaya göre yeniden düzenlemesinin yapildigi olagan genel kurulda konusan Durak, bölgedeki en büyük sorunlarin yogun göç ve düzensiz yerlesim oldugunu söyledi. Durak, “Maalesef turistik bölgelere gelen yabancilar burada para birakarak geri dönerken bizim bölgemize gelenler heybesi ile geliyor, büyük çogunlugu kaçak yapilasmayla olusturulmus mahallelere yerlesiyor. Belediyelerin bütçesi yeni hizmetler vermeye yetmeyeceginden kentlerimizin varoslarinda yasayan insanlara yeterli hizmet sunamiyoruz. Buralarda yasayan vatandaslarimiz mutsuz yasiyor, huzursuz ve umutsuz bir gelecek düsünüyor. Belediyelerin ekonomik yönden güçlendirilmesi gerekir. Belediye paylari acilen artirilmali.” dedi.

Baskan Durak, Türkiye Belediyeler Birligi seçimlerinde de siyasi partilerden birlik yönetimine temsilci vermelerini istediklerini söyleyerek, “Böylece TBMM’de birligimiz güç kazanir. Biz siyasi bir birlik degil hizmet birligiyiz. Yeni çikan belediye yasalarina uyum göstermek ve yasalari dogru uygulamak için birliklerimizde de konusunda uzman insanlarla çalismak zorundayiz. Sadece bir bakanliktan 126 adet genelge çikiyor. Belediye baskanlari bu genelgeleri nasil takip edecek? Ben genelgeye uymadim diye 11 ay ceza aldim, Yargitay Genel Kurulu bana verilen cezayi oybirligi reddetti.” seklinde konustu.

Çukurova Belediyeler Birligi’nin olagan genel kuruluna tek aday olarak katilan Türkiye Belediyeler Birligi ve Adana Büyüksehir Belediye Baskani Aytaç Durak yeniden seçilirken yönetim kurulu da su isimlerden olustu: Mersin Büyüksehir Belediye Baskani Macit Özcan, Osmaniye Belediye Baskani Davut Çuhadar, Tarsus Belediye Baskani Baskani Burhanettin Kocamaz, Ceyhan Belediye Baskani Hüseyin Sözlü, Antakya Belediye Baskani Mehmet Yeloglu, Abdioglu Belediye Baskani Serafettin Uçar, Seyhan Belediye Baskani Azim Öztürk.