Adana’da hırsızlık çetesi çökertildi

Adana'da organize suç örgütüne yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 22 kişi gözaltına alındı.

Adana’da organize suç örgütüne yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 22 kişi gözaltına alındı. Hırsızlık çetesinin Adana ve Mersin’de 28 ayrı hırsızlık olayına karıştığı tespit edildi.

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, kent genelinde meydana gelen ev, iş yeri, oto ve çelik kasadan para hırsızlığı olaylarını gerçekleştiren, hırsızlık şebekesini takibe aldı. Çeteye yönelik operasyonda yakalanan 14 kişinin gece açık olan kapılardan içeri girip hırsızlık yaptığı belirlendi. Merkez Yüreğir ilçesinde Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri geceleri kilitlenmeyen ev, işyeri ve araçlardan hırsızlık yaptığını belirledi. Yapılan çalışma sonucunda polis, önce çete lideri Cumali Ö. ve çete üyelerinden 14 kişiyi yakaladı.

Cumali Ö.’nin ifadesinde, “Gece kilitlenmeyen kapıları açıyoruz, onlarda kapılarını kilitlesin” dediği öğrenildi. Çete lideri ve bir kişi çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Daha sonra polis çeteyi takibe devam etti. Yapılan takip sonucunda dışarıda kalan çete üyelerinin 28 ayrı olaya karıştığı belirlendi. Bunun üzerine çeteye yönelik şafak vakti yeni bir operasyon düzenlendi. Adana ve Mersin’de 16 farklı adrese eş zamanlı baskın yapıldı. 8 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınan toplam 22 zanlıdan 2’si polisteki sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilen 20 zanlıdan 14’ü tutuklanarak ceza evine gönderildi.

Yapılan aramalarda 2 çalıntı otomobil, tornavida, murç, 11 çalıntı güvercin, 11 gümrük kaçağı cep telefonu ele geçirildi. Zanlılar emniyete getirilerek sorguya alındı. Sorguya alınan zanlılar bir süre sonra adliyeye sevk edildi.