Adana metrosu ‘Yanlış Yatırım’a örnek

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hüseyin Atıcı, Adana hafif raylı taşıma sistemini Türkiye'deki Yanlış Yatırımlar Sempozyumu'na konu olarak taşımaya karar verdiklerini bildirdi.

TMMOB’a bağlı odaların şube başkanları ile Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir’i ziyaret eden Atıcı, Adana İl Koordinasyon Kurulu’nun ”Ulaşım ve Ulaşım Teknolojileri Arama Konferansı” sonuç bildirgesini de açıkladı.

Atıcı, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 yıl önce ihalesi yapılan, ancak bugüne kadar bitirilemeyen hafif raylı taşıma sistemi projesinin, kent içinde ‘boydan boya uzanan imar kirliliği’ne sebep olduğunu savundu.

“Proje Türkiye’de yanlış yatırıma örnek projedir.” diyen Atıcı, “Hafif Raylı Taşıma Sistemi, uygulanabilirliği ve daha önemlisi işletilebilirliği yönünden pahalı, çirkin ve teknik açıdan zorluklar içermektedir. Ortada ihale ediliş sisteminden uygulamaların geldiği noktaya kadar pek çok hata mevcuttur. Diğer kentlerde yapılan benzer projelerin maliyetleri göz önüne alınacak olursa resmi rakamlara göre en az 340 milyon dolar para harcanarak gerçekleştirilen işlerde yapılan imalat, planlama, tasarım hatalarla doludur. Bizim bu konuyla ilgili yaptığımız eleştiriler, uzmanların tespit ve açıklamaları yanında az bile kaldı. Bu projeyi, önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan Türkiye’deki Yanlış Yatırımlar Sempozyumu’na konu olarak taşımaya karar verdik. Projenin bitirilebilmesi için çekilen 194 milyon dolar tutarındaki kredi de faaliyete geçmesine yetmeyecektir” dedi.

“Ulaşım ve Ulaşım Teknolojileri Arama Konferansı”nda ortaya konulan görüşler arasında Erdemli’den Ceyhan’a kadar olan 140 kilometrelik sahil bandında yoğun bir yapılaşma olduğu da yer aldı.

Ceyhan ve Yumurtalık’ın gelecek yıllarda daha da gelişeceği belirtilen sonuç bildirgesinde, şu görüşler ortaya kondu; “Adana’nın ulaşım ana planı yoktur, acilen çıkarılmalıdır, kent merkezine yönelen araç ve yaya trafiği azaltılmalıdır, enerji koridoru haline gelen Silifke-İskenderun arasında bölgesel ulaşım bağlantıları eksikliği giderilmelidir, kentler insanlar içindir görüşünden hareketle taşıt trafiğine kapalı alan sayısı artırılmalıdır.”