Adana Milletvekili Börü ‘Sigara yasagini destekliyorum’

AK Parti Adana Milletvekili Ayhan Zeynep Tekin Börü, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Saglik, Aile, Çalisma ve Sosyal Isler Komisyonu'nun sigara yasaginin genisletilmesi ile ilgili kararini destekledigini söyledi.

Meclis içindeki kulislerde sigara içen vekilleri de sürekli uyararak çikardiklari kanuna riayet etmelerini istedigini hatirlatan Börü, devletin kendi eliyle sigara üretmesine ve satmasina da karsi oldugunu belirtti.

Yasagi yeniden ele alan düzenlemeler ile ilgili olarak kendisinin de çalismalara etkin destek verecegini kaydeden Börü, sivil toplum kuruluslarindan çalismalara müdahil olmalarini istedi.

Türkiye Yesilay Cemiyeti’nin 40 il ve 10 bin lise ögrencisi üzerinde gerçeklestirdigi arastirmaya deginen Börü, “Arastirma verilerine göre ülkemizde sigaraya baslama yasi 10’a alkole baslama yasinin ise 11’e indigi belirtiliyor. Bu rakamlar beni korkutuyor ve inanmak istemiyorum. Gerekli tedbirlerin alinmamasi durumunda daha korkunç direkt veya endirekt sonuçlarla karsilasmaktan endise ediyorum. Sigara ve içki ile ilgili bu kullanim yasindaki durum içki yasaginin gizli reklamlar yoluyla delinmesi sonucu ortaya çikiyor. Sigara içim alani ve örnek alinmasinin önüne geçecek her türlü yasal ve idari tedbir alinmali. Meclis’te sigara yasagini gelisletecek çalismanin da bu açidan son derece önemli bir adim olduguna inaniyorum.” dedi.