‘Adana turizmden hak ettiği payı almıyor’

Adana İl Kültür ve Turizm Müdürü Zeki Yılmaz, 2005 yılında ülkeyi ziyaret eden 12 milyon turistin, yaklaşık 11.9 milyar dolar döviz bıraktığını söyledi.

Yılmaz, “80 bin 266 yabancı, 358 bin 627 yerli olmak üzere toplam 438 bin 893 turist bakanlıktan belgeli tesislerde konaklayarak kent ekonomisine 30 milyon YTL girdi sağladı.” dedi.

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında ülke çapında çeşitli etkinliklerk kutlanan “Turizm Haftası” başladı.

Atatürk Parkı’nda düzenlenen törende konuşan Zeki Yılmaz, önceleri turizm sezonunun başlaması olarak değerlendirilen haftanın günümüzde anlamını değiştirdiğini belirtti.

Artık turizmin bütün yıla yaygınlaştırılması ve alternatif turizm çeşitlerinin çoğaltılması gibi konularda vatandaşın bilgilendirilmesi şeklinde kutlandığını anlatan Yılmaz, turizmin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de en hızlı gelişen ve kendisinden başka 33 sektörün gelişmesini sağlayan lokomotif görevini üstlendiğini ifade etti.

İhracattan sonra en çok dövizin bu alandan kazanıldığına dikkat çeken Yılmaz, inşaattan sonra en fazla istihdamın yine turizm sektöründe yapıldığını dile getirdi.

Daha çok tarım ve sanayisi ile tanının Adana’nın turizm potansiyeli değerlendirildiği takdirde kalkınmanın en itici gücü olabileceğine işaret eden Zeki Yılmaz, şunları söyledi: “Adanalı artık bu gerçeği görmüştür. Herkes turizm konusunda üzerine düşeni yapmakta. 07-08 Nisan 2006 tarihlerinde Adana Valiliği’

nin koordinesinde gerçekleştirilen ‘Türkiye-Suriye 3. Bölgesel Turizm Toplantısı’ büyük bir katılımla ilimizde gerçekleşti. Yine tarihi Taş Köprü ve Kız Lisesi restore edilerek, kültür ve sanat hayatımıza kazandıralacak. Tarihi Adana evleri işadamları tarafından restore ediliyor. Ancak bütün bu yapılanlar yeterli değil.”

160 km.’lik Adana sahillerinin yeme içme, eğlence ve konaklama tesislerini; dünyanının en önemli tarihi ören yerlerinin kazı çalışmalarını; yüzlerce tarihi konağın restore edilmeyi; Toroslar’daki onlarca yaylanın ise turizme kazandırılmayı beklediğini vurgulayan Yılmaz, şehrin kendi öz gücü ile bütün bu sorunlarını aşacağını sözlerine ekledi.

Vali Yardımcısı Turan Çuhadar’ın yanı sıra Türkiye Seyhat Acentaları Birliği (TURSAB), Çukurova Turistik Otelleri Birliği (ÇUKTOB) üyelerinin katıldığı proğrmada öğrenciler Adana’da çekimleri devam eden Beyaz Gelincik adlı dizinin oyuncularına büyük sevgi gösterisinde bulundu.

Organizasyonda Vali Yardımcısı Çuhadar, Adana’nın tanıtımına yaptıkları katkı nedeniyle dizinin koordinatörü Hülya Gürsoy, Sanatçılar Mehtap Altınok ve Erkan Petekkaya’ya plaket verdi. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Banto Takımı eşliğinde Atatürk Caddesi’nde toplu halde “Sevgi Yürüyüşü” yapıldı.

Seyhan Belediyesi Ahmet Kalfa Sanat ve Kültür Sokağı’nda “El Sanatları Sergisi”nin açılışı yapıldıktan sonra Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.