Adana Valiliği çiftçiyi zeytinciliğe teşvik ediyor

Çukurova bölgesinde 1974 yılından sonra pamuk yetiştiriciliğini etkileyen beyaz sinek zararlısından dolayı ekimi her yıl azalan pamuk üretimi, GAP'a kaydı.

Adana Tarım İl Müdürü Abdullah Keskin, kentte zeytinciliği geliştirmek için çeşitli projeler hazırlayarak uygulamaya koyduklarını söyledi. Finansmanı İl Özel İdare Müdürlüğü’nce karşılanan ve çiftçilerden alınan katkı payları ile dönüşümlü bir sistem oluşturulduğunu belirten Keskin, 2005 yılında 645 bin 342 adet zeytin fidanı dağıtıldığını açıkladı. İlde toplam 539 bin hektarlık tarım alanı bulunduğunu ifade eden Keskin, Geçit Bölgesi’nin bu sahanın yaklaşık 1/4’nü oluşturduğunu kaydetti.

Bu alanın yüzde 3.58’lik kısmına zeytin ağacı dikildiğini anlatan Keskin, “Geçit Bölgesi’nin yüzde 60’lık zeytin desenine ulaşması için 70 bin hektarlık potansiyel alana 14 milyon adet fidan dikilmesi gerekir” dedi. 1995’ten itibaren sözü edilen bölgede ürün desenini zeytine çevirmeye çalıştıklarını dile getiren Keskin, zeytinde Adana’nın Türkiye’deki toplam üretimin yüzde 1.74’ünü karşıladığını vurguladı.

Özel İdare kaynaklı fidan dağıtımıyla son 5 yılda gerek sofrakıl yerek yağlık zeytin üretiminin arttığına dikkat çeken Keskin, şehirde ağırlıklı olarak sofralık üretime yönelik çeşitlerin yanında kombine verimli Gemlik türlerinin yaygınlaştırıldığını aktardı. Dağınık ağaç varlığı yerine artık kapama bahçelerin tesis edildiğini kaydeden Abdullah Keskin, verimden düşen yaşlı bahçelerin kabaklama usulüyle budanarak yeniden verime kazandırıldığını ifade etti.

Keskin, yabani zeytinliklerin aşılanmasının ise teşvik edildiğini hatırlattı. İlde Doğu Akdeniz Zeytin Üreticileri Birliği’nin kurulduğunu belirten Keskin, kurumun 2005 yılı içinde sertifikalı fidan üretimine geçtiğini söyledi. Kentte pazarın genellikle iç pazarda oluştuğunu ve üretilen yağlık zeytinliklerin Kozan ve Karaisalı’da 4 adet işletme tesisinde değerlendirildiği kaydeden Keskin, üretimde meydana gelen dalgalanmalar nedeniyle ihracatta da artış ve düşüşlerin meydana geldiğine işaret etti.

Gemlik tipi zeytinlerin artmasıyla ilde tüketilen sofralık zeytinlerin de karşılanmaya başlanacağını dile getiren Keskin, “Ülkemizde kamu kurumları ve özel sektör tarafından üretilen zeytin fidanlarının yüzde 80’ne yakını Gemlik zeytin çeşidi fidanlarıdır. Bundan dolayı zeytinciliğin yapıldığı bütün bölgelerde bu çeşide rastlanmaktadır” diye konuştu. Gemlik çeşitlerinin meyve ve çekirdekleri orta irilikte olduğunun altını çizen Keskin, bu cinsin yüzde 29.9 oranında yağ içerdiğini belirtti. Keskin, şunları söyledi: “İlimizdeki çeşitlerden ise 7.893 ton yağ için ayrılan zeytinden 1.185 ton zeytinyağı çıkarılmıştır.Bu da yüzde 15’lik yağ oranını göstermektedir. Bu nedenle ilimizde kombine verimli Gemlik çeşidi zeytin fidanı yaygınlaştırılmaktadır.”

2005 YILI İÇİNDE İLÇELERE GÖRE DAĞITILAN ZEYTİN FİDANI ADEDİ

ALADAĞ 7 bin 100

FEKE 3 bin

İMAMOĞLU 44 bin 674

KARAİSALI 137 bin 280

KARATAŞ 5 bin 176

KOZAN 76 bin 430

YUMURTALIK 44 bin

YÜREĞİR 159 bin 400

CEYHAN 163 bin 488

SEYHAN 4 bin 794

TOPLAM 645 bin 342