Adana’da kaçak elekritik operasyonu

ADANA - Adana'da TEDAS ekipleri, 8 mahallede kaçak elektrik denetimi yaparken, bir mahalle sakini görevlileri rüsvet almakla suçladi.

Adana’da TEDAS görevlileri bugün düzenledikleri operasyonda, 8 ayri mahallede ev ve is yerlerini denetledi. Denetlemelerde kaçak elektrik kullanan abonelere para cezasi uygulanirken, Hürriyet Mahallesi’nde bir mahalle sakini kaçak elektrik kullanilmasina sayaç görevlilerinin göz yumdugunu ileri sürdü. Hürriyet Mahallesi 1 Sokak’ta oturan Sükrü Kisa isimli sahis, mahallelerinde tek bir sokak lambasi bile bulunmadigini belirterek, “Burada her ay denetimlere geliyorsunuz, ancak mahalleye bir sokak lambasi takilmasini istedigimiz zaman ilgilenmiyorsunuz. Gidin is yerlerini denetleyin, benim daha önce çalistigim isyerinde isyeri sahibi 8 jeneratörü olmasina ragmen kaçak elektrik kullaniyordu. Kaçak elektrige, sayaç okuyan memurlar göz yumuyor. Ayni mahalleye 2-3 yil gelen görevliler, her türlü üçkagidi ögreniyorlar. Bunlar zaman zaman degistirilmeli” diye tepki gösterdi.
Adana’daki kaçak elektrikle mücadele ile ilgili olarak bilgi veren Toroslar Elektrik Dagitim A.S. Müessese Müdür Yardimcisi Niyasiz Atasever ise, Adana’nin kaçak elektrikle mücadelede üst siralarda oldugunu vurgulayarak, “Bugün 110 ekip 265 elemanla 8 mahallede denetimler yapiyor. Amacimiz TEDAS’in bu isin takipçisi oldugunu abonelere göstermek. 2005 yilinda 87 bin 365 abone taradik. Bu abonelerin 18 bininde kaçak elektrik tespit ettik. Bu kaçagin parasal tutari 10 milyon YTL iken toplam 60 bin kilovat saat elektrik kaçak olarak kullanilmis. Adana’da kaçak elektrik kullaniminda geçen yila oranli yüzde 1’lik bir azalma söz konusu. Ama kaçakla mücadele üst seviyede” diye konustu.
Atasever, kaçak eletrik kullanimini önlemek için yatirimlarin devam ettiginin de altini çizerek, abonelere saglikli elektrik vermek amaciyla tesis yenileme çalismalarina 2005 yilinda 15.7 milyon YTL kaynak ayirdiklarini da sözlerine ekledi.
Öte yandan, Mestanzade Mahallesi’nde denetimlerde bulunan görevlilerden 1 kisi ise bir isyerinin saatini denetlerken üzerine çiktigi taburenin azizligine ugradi. Taburenin kirilmasi ile görevli düsme tehlikesi atlatti.