Adana’da ‘kuduz’ karantinası

Adana'nın Ceyhan ilçesine bağlı Kıvrıklı köyünde 8 kişiyi ısıran köpek, kuduz çıkınca köy karantina altına alındı.

Kuduz köpeğin ısırdığı vatandaşlara Ceyhan Devlet Hastanesi’nde önce kuduz aşısı yapıldı sonra da serum takıldı. 7 kişi peryodik aşı yapılması şartıyla taburcu edilirken 12 yaşındaki Burak Ant’ın ise tedavisi sürüyor.

Vatandaşları ısırdığı belirlenen köpek ise itlaf edildikten sonra kafası kesilerek araştırma yapılması için gönderildi. Yapılan incelemelerde köpeğin kuduz olduğu belirlendi. Sağlık ekipleri köydeki kedi ve köpek başta olmak üzere bütün hayvanlara aşı çalışması başlattı.

Ceyhan Kaymakamı Ayhan Boyacı, kuduz köpek tarafından ısırılan vatandaşlara sağlık ekiplerinin zaman kaybetmenin müdahale yaptığını belirterek köpeğin de yapılan incelemeler sonucu kuduz çıktığını söyledi.

Köpeğin ısırdığı vatandaşlara periyodik olarak aşı yapıldığını anlatan Boyacı, köydeki büyük ve küçükbaş hayvanlara da aşı yapıldığını söyledi. Boyacı, ileriki günlerde de tedbir açısından çevre köylerin de karantina altına alınabileceğini duyurdu.

Ceyhan Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Musa İnal da şu an için hastalar da kuduz şüphesinin görülmediğini belirterek, “Hastanemize gelen vatandaşlarımıza ilk müdahaleler yapılarak antiserumlar verildi. Hastalarımıza herhangi bir kuduz şüphesi mevcut değil. 12 yaşındaki bir erkek çocuğumuz yara enfeksiyonu nedeniyle takibe alınmıştır. Herhangi bir kuduz belirtisi yok. Yaranın pasuman edilmesi ve antibiyotik verilmesi amacıyla hastane de yatırılmaktadır.” dedi.

Kuduz köpeğin elinden yüzünden ve kolundan ısırdığı Hayriye Kasap (82) ise hastaneden taburcu edildi.

Kıvrıklı köyündeki evinde oğlu Kadir Kasap’ın da yardımıyla peryodik aşıları yapılan Hayriye Kasap, “Bir anda köpek üzerime geldi. Elimden, kolumdan ve yüzümden ısırdı. Sağlık ekipleri aşılarımızı ve tedavilerimizi yapıyor.” diye konuştu.