Adana’da ‘Modern Dünya’da Iletisim’in Sosyo-Kültürel Ortami’ konulu söylesi düzenlendi

ADANA - Pazar ekonomisinin bir parçasi olan medyanin, kitle toplumu ile ters düsecek yayim ve haberleri sunmaktan kaçindigi bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Üniversitesi Sanayi Arastirma Müdürlügü (ÜSAM) toplanti salonunda gerçeklesen söylesiye katilan Marmara Üniversitesi Iletisim Fakültesi Ögretim Üyesi Göksel Aymaz, pazar ekonomsinin dünyayi globallestirmesinin etkisinin iletisim sektörünü de etkiledigini belirtti.

Televizyon ve gazetelerin sundugu haberlerin insanlari daha çok kitle toplumu ve siradanlastirmaya dönük oldugunu ileri süren Aymaz, “Medya, kitle toplumuna ters düsecek yayim ve haberleri sunmaktan kaçiniyor. Kitle toplumu, sabahtan aksama kadar çalisir, aksamda eglenerek yorgunlugunu atmayi hedefler. Gündelik yasam sisteminin olaganlastigi bir ortama dogru insani götürüyor. Bir makina gibi çalisan ve tüketen toplum oluyor. Iletisimin bu yeni sosya kültürü ile küresel pazar ekonomisninde bir parçasi oldu. Buna örnek olarak insanlar marketten peynir alirken bile yasiyor. Markette peynir reyonunda 35 çesit peynir arasindan hangisini alayim diye düsünmeden iletisim etkisiyle karar verebiliyorsun.” dedi.