Adana’da sağlıklı et tartışması bitmiyor

Zaman zaman mezbahane dışında sağlıksız şartlarda yapılan kaçak kesim ile at ve eşek gibi hayvanlarında kesilmesi ile gündeme gelen Adana'da tüketilen etlerin sağlıklı olup olmadığı yönündeki tartışmalar bitmiyor.

Belediyenin mezbahanesini yap-işlet-devlet modeliyle işleten özel firmanın temsilcileri kaçak et konusunda başta belediyeler olmak üzere yetkililerin gerekli denetimi yapmadığını gazetelere verdikleri ilanlarla kamuoyuna duyurmaya çalışırken kasaplar odası kaçak kesim olmadığını ısrarla dile getiriyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait Karşıyaka’daki mezbahaneyi geçtiğimiz yıl yaptığı tadilattan sonra 9 yıllığına işletme hakkını elde eden Tuna Et Kombinası yerel gazetelere verdiği ilanda kentin 150 ton günlük et ihtiyacı olmasına rağmen bunun büyük kısmının kaçak yollarla kesildiğini belirterek başta valilik, belediyeler ve ilgili kuruluşların denetlemede gereken hassasiyeti göstermediğini vurguluyor.

İlanda kombinada kesim yapan kasap, market, hipermarket ve et tüketiminin yoğun olduğu işletmelerin kamuoyuna açıklanacağı belirtiliyor.

Kombinayı 3 milyon YTL’lik bir yatırımla geçen yıl işletmeye başladıklarını söyleyen Kombina Müdürü Nedim Dalbudak, 820 metrekare alanda 9 soğutucu deposu bulunan kombinada etlerin veteriner hekim kontrolünde kesildiğini belirtti.

Dalbudak günlük 100 büyükbaş ve bin küçükbaş hayvan kesimi yapabilecek kapasitede olmalarına rağmen bugün için 15 büyükbaş ve 200 küçükbaş hayvan kesimi yaptıklarını dile getirerek, “Bu da bize kaçak kesimin ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor. Adana’nın günlük et tüketimi 150 ton dolayında ancak bunun 6 tonu veteriner kontrolünde kesiliyor. Kalan kısım ise sağlıklı olmayan şartlarda kaçak yollardan kesiliyor. Kaçak kesimin bir kısmı da at ve benzeri hayvandan oluşuyor. Mahalli idareler, denetim yetkisi olan kamu kurum ve kuruluşları kaçak et ile mücedelede yetersiz. Zabıta kaçak kesim yapanları yakalasa da yasalar caydırıcı değil.” şeklinde konuşuyor.

Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Yağmur ise kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini ifade ediyor. Adana’nın günlük et tüketiminin en fazla 5 ton olduğunu dile getiren Yağmur, Adana piyasasına şehir dışındaki kombinalardan da et girdiğini vurguladı.

Valilikten aldıkları denetim yetkisi çerçevesinde küçük-büyük tüm marketleri denetlemeye başlayacaklarını kaydeden Oda Başkanı Yağmur, kasapların haftada kestiği 10 küçükbaş hayvanı zor sattığını söyledi.

Adana’da yaklaşık bin 800 noktadan vatandaşlara et satışı yapıldığını belirten Yağmur, “Kaçak kesim yapılıyor denilerek vatandaşın kafasında soru işaretleri oluşturuluyor. Belediyenin işletmeye verdiği kombina dışında özel bir kombina daha var. Kasap ve marketler bu kombinadan da et alımı yapıyor. Israrla söylüyorum. Vatandaşlarımız bildikleri yerden güvenle etlerini alabilir.” dedi.

Öte yandan merkez ilçe Seyhan Belediyesi zabıtası yılın geride kalan 3 aylık diliminde denetim yaptığı 21 lokanta ve kebapçı ile 14 kasaba ceza kesti. Sağlığa uygun olmayan et satışı yaptığı tespit edilen 6 kişi haklarında düzenlenen evrakla birlikte adli makamlara sevk edildi.