Adana’daki okullar sağlık denetiminden geçirildi

Adana'daki bin 33 okul, Vali Cahit Kıraç'ın başkanlığında oluşturulan komisyon tarafından kurulan ekiplerce denetimden geçirildi.

Sağlık İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlükleri, Seyhan ve Yüreğir Belediyesi görevlilerinden oluşan ekipler, okulların fiziki ortamları başta olmak üzere, derslik, kantin, tuvaletlerini denetleyerek hazırladığı raporu valiliğe sundu.

Sağlık Müdürü Dr. Çağlar Çatak, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Adana Valisi Cahit Kıraç’ın genelgesi ve başkanlığında ilgili müdürlükler, belediyeler, kaymakamlardan oluşan bir komisyon oluşturulduğunu ve bu komisyonun görevlendirdiği ekiplerin okullarda denetime başladığını söyledi.

Ekipler okullarda Okul Sağlığı Hizmetleri kapsamında, sağlıklı ve yeterli içme kullanma suyu bulunması, su depolarının periyodik temizlik ve dezenfeksiyonunun yapılması, su numunesi alınması, derslikler, tuvaletler, avlu -bahçe, kantinler, yemekhaneler ve buralarda çalışanların sağlık kontrolleri, okul etrafında yer alan işyerlerinin teknik, hijyenik şartlara uygunluğu ve öğrencilere güvenli gıda satışı gibi unsurları denetledi.

Doktor ve çevre teknisyeninden oluşan 5 ekip kent merkezindeki 545, Kozan’da 142, Ceyhan’da 104, Yumurtalık’da 31, Pozantı’da 18, Saimbeyli’de 29, Tufanbeyli’de 22, Karaisalı’da 33, İmamoğlu’da 31, Karataş’ta 21, Feke’de 31, Aladağ ilçesinde ise 26 olmak üzere bin 33 okulu denetledi.

Sağlık Müdürü Dr. Çağlar Çatak, Adana il merkezi denetimlerinde, Tarım Müdürlüğü ve belediye görevlilerince yapılan denetimlerde açıkta gıda satışı yapan seyyar satıcıların okul etrafından uzaklaştırıldığını, izinsiz ve açıkta gıda satışlarının engellenmesi için işyerlerine ceza uygulandığını söyledi.

Denetleme sonucu 182 okul eksikliklerin giderilmesi için İl Milli Eğitim, İl Tarım Müdürlüğü ve Kaymakamlıklara bildirildi.

Dr. Çatak, okullardan bakteriyolojik açıdan incelenmek üzere bin 555, kimyasal açıdan incelenmek için ise 696 su numunesinin alınarak, sonuçlarının da ASKİ, kaymakamlıklar ile muhtarlıklara bildirildiğini ifade etti.

Sağlık Müdürü Dr. Çatak, ayrıca 172 okul su deposunun temizlettirilerek klor tabletleri dağıtıldığını, düzenli ve sürekli klorlama yapılması amacıyla da ilgililere eğitim verildiğini sözlerine ekledi. Denetimlerin periyodik olarak devam edeceği kaydedildi.