Adanalılara kebap yerine Karadeniz pidesi

Karadeniz denilince akla doğal güzelliklerinin yanında fıkraları, insanlarının cana yakınlığı ve kendine has mutfağı, Adana denilince de kuşkusuz kebabı gelir.

İşletmeci Buğra Sarmaz doğup büyüme Çukurovalı olmasına rağmen dayısının yediği Karadeniz pidesinin çok hoşuna gitmesi üzerine beraber bu işe başlamışlar.
Müşterilerine Karadeniz pide yanı sıra hamsi tava, hamsi pilav, Akçaabat köfte sunan Ka-Pi, başlangıçta Karadenizlilerin buluşma noktası iken zaman içinde Adanalıların buluşma mekanı haline gelmiş. Adanalıların yüzde 80’inin Karadeniz pidesini öğrendiğini ifade eden Sarmaz, daha geniş bir kitleye pideyi tanıtmayı amaçladıklarını belirtiyor.

Kenan Evren Bulvarı üzerinde müşterilerini ağırlayan Sarmaz, özel günlerde de aynı mönüyle hizmet verdiklerini kaydediyor. Adana kebabına karşı hiçbir zaman rakip olmadıklarını kaydeden Sarmaz, farklı damak kültürünü Adanalıların öğrenmesini sağladıklarını vurguluyor.

Her masası farklı bir Karadeniz il ve ilçesi ile isimlendirilen Ka-Pi’de meşhur Karadeniz pidesinin yanı sıra kıymalı, kuşbaşılı, kaşarlı, sucuklu, pastırmalı, karışık pide, çorba, fındıklı sütlacın da tadına bakmak mümkün.