‘Adanaliyik Allah’in kadiniyik’

ADANA - Adana'da sivil toplum kuruluslarina bagli kadinlar "25 Kasim Kadina Yönelik Siddete Karsi Mücadele Günü" dolayisiyla eylem yapti.

“Kadinlar artik susmayacaklar”, “Kadinlar yürüyor, dayanisma büyüyor”, sloganlari atan kadinlar, uygulanan siddeti ve baskiyi kinayarak ellerindeki mesalelerle Inönü Parki’ndan Çakmak Caddesi’ne kadar yürüdüler. Ahmet Kalfa Kültür Sokagi önünde toplanan kadinlar adina konusan Emekçi Kadinlar Birligi Sözcüsü Yasemin Tugcu, Türkiye’deki kadinlarin yüzde 97’sinin siddete maruz kaldigini söyledi. Kadinlarin az ücretle çalistirilgini anlatan Tugcu, “Bizler Diyarbakir’da kendilerine ve eslerine bilgi verilmeden kisirlastirilan kadinlariz. Bizler namus adina katledilen onlarca Güldünya, Hatice ve Süheylayiz. Bizler Kamu Reformu Yasasi’yla ayrimciligi artiran is güvenligimizi elimizden alan yasalara boyun egmeye zonlanan kadinlariz.” diyerek kadinlara yönelik uygulanan siddete son verilmesini istedi.

Ahmet Kalfa Kültür Sokagi önünde de davul zurna esliginde halay çeken kadinlar daha sonra sessiz bir sekilde dagildilar.