Adıyaman’da üniversite kurulmasının yankıları sürüyor

Adıyaman Üniversitesi'nin kurulma kararının çıkmasının ardından kamuoyundaki sevinç sürüyor.

Gaziantep Üniversitesi Adıyaman Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Duran, üniversitenin Adıyaman’a bir çok konuda katkı sağlayacağını söyledi.Duran, “Üniversitenin Adıyaman’a yapacağı katkıları birkaç başlık halinde sıralamak mümkündür. Bunlardan birincisi Adıyaman ekonomisine yapacağı katkıdır. İkincisi Adıyaman’daki sosyal ve kültürel yaşama yapacağı katkıdır. Üçüncüsü Adıyaman’da çalışan fakülte ve yüksek okul çalışanlarına yapacağı katkıdır. Üniversitenin kurulmasıyla beraber yeni yatırım alanları oluşacak. İstihdamı da beraberinde getirecek olan Adıyaman Üniversitesi daha çok küçük esnafa katkı sağlayacaktır. İşsizlere iş imkanı sunulacak. Yeni fikirler ortaya çıkarak, Adıyaman’ın da bilim adamları çıkacak. Öğrenci sayısında ciddi olarak artış sağlanacaktır.” dedi.

ÜNİVERSİTE TAMAM SIRADAKİ GÖREV İŞ ADAMLARINDA

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Zafer Ersoy, iş adamlarına çağrıda bulunarak, “Üniversite kurulması tamam fakat bunun için fiziki donanım şart” diye konuştu.

Ersoy yaptığı açıklamada, “Günümüzde herşeyi devletten beklemek yanlış olur. Toplum olarak bizlerin de bazı şeylere katkı sağlamamız gerekir. Böylece üniversitenin fiziki eksikliklerini tamamlamış olacağız.” dedi.

Üniversitenin ciddi ve güçlü olması gerektiğini savunan Ersoy, “YÖK tarafından üniversite kuulması için belirtilen bazı kriterler var. Özellkle fiziki yapıya çok büyük önem veriyorlar. Fiziki yapı için seferberlik ilan etmemiz gerekir. Tercih edilen bir üniversite, Adıyaman’ı tercih edilen bir il kılacaktır. Bu nedenle üniversitemizin güçlü ve ciddi bir eğitim kurumu olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Zafer Ersoy, rektör atanmasına dikkat edilmesi gerektiğinin de altını çizerek, ” Ufku açık ve Adıyaman’ın sosyo-ekonomik ve kültürel yapısını çok iyi bilen bir rektörün atanması gerekir. Adıyaman üniversitesinin kurulma sürecinde çok ciddi katkıları bulunan ve Adıyaman’ın bir bütün olarak bilen bilim adamlarımız var. Adıyaman’ı çok iyi bilen bir rektör, adıyaman Üniversitesini tabela üniversitesinden alıp, tercih edilen bir bilim yuvasına dönüştürecektir.” diye konuştu.

Üniversitenin Adıyaman’ı tanıtacağını söyleyen Zafer Ersoy şunları kaydetti: ” Yıllardır Adıyaman’ı her platformda tanıtmaya çalışıyoruz. Üniverite ile birlikte artık onbilerce gönüllü tanıtım elçilerimiz olacak. Adıyaman’ın iyi bir tanıtıma ihtiyacı var” dedi.