Adliye çalışanları ‘zam eylemi’ yaptı

Kartal ve Pendik Adliyesi'nde çalışan memurlar, hakim ve savcılara yapılması düşünülen zammın kendilerine de yapılmasını isteyerek protesto eylemi yaptı.

Adliye çalışanları adına açıklama yapan İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Nafi Maraş, hükümetin yargı hizmetini sadece hakim, savcı ve avukattan ibaret gördüğünü ileri sürdü. Maraş, “Bu anlayış, yargının ağır işçiliğini yapan ve ağır çalışma koşullarında yaşayan yargı emekçilerine özlerini kapatmaya devam etmektedir. Köhne, çürük ve sağlıksız binalarda düşük ücretlerle hizmet veren yargı çalışanları toplumun en stresli ve ilkel çalışma koşulları ile görev yapmaktadır.” diye konuştu.

Yargı mensuplarının hakimi, savcısı ve personeli ile bir bütün olduğunu kaydeden Maraş, sorunların da aynı olduğunu ileri sürdü. Son günlerde öğretmenlerin ek ders ücretlerinin arttırılmasının, polis ve din görevlilerine ek artış yapılmasının hükümet tarafından kararlaştırıldığı da sözlerine ekleyen Maraş, “Yine hakim ve savcılara yapılması düşünülen iyileştirmeye diğer personelin dahil edilmemesi, yargı emekçilerini rahatsız etmektedir. Yargı teşkilatı hakim ve savcılardan ibaret değildir. Hukuk devletini inşa etmek için yargıda reform yapacağını iddia eden hükümet, yargı emekçileri olmadan reform olmayacağını bilmelidir. Yapılan bütün düzenlemeler yargı personeli göz önüne alınarak yapılmalıdır. Sorunların çözülmesi yönünde bir an önce samimi adımlar atılmasını bekliyor ve taleplerin yerine etirilmesini istiyoruz.” dedi.

Basın açıklamasının ardından sloganlar atan adliye çalıyanları, olaysız bir şekilde dağıldı.