‘Adnan Menderes’i gaspettiler’

Aydın Menderes, Demokrat Parti döneminde bir aşkın anlatıldığı ve babasının tiplemesine de yer verilen "Hatırla Sevgili" adlı televizyon dizisine sert tepki gösterdi.

Eski İstanbul Milletvekili Aydın Menderes, Demokrat Parti döneminde bir aşkın anlatıldığı “Hatırla Sevgili” adlı dizide babası Adnan Menderes tiplemesini “O dizi Adnan Menderes’in yakışıklılığını nezaketini, zarafetini ve güler yüzünü gasp etmiştir” diye tepki gösterdi.

Menderes, ANKA’ya yaptığı açıklamada dizide babası rolünde oynayan kişinin Adnan Menderes’e hiç benzemediğini söyledi. Menderes, şöyle konuştu:

“Diziyi yapanlar birilerinden duymuşlar, Menderes çizgili elbise giyerdi diye. Herhalde bunu vurgulamak için role çıkardıkları kişiye çizgileri adeta tebeşirle çizilmiş, acayip bir elbise giydirmişler. Menderes’e benzemeyen bir kişiyi ne diye seyredeyim? Menderes’e fizik olarak benzetilemeyen o kişi ve o dizinin objektif olmayacağı başından bellidir, onun için o diziyi seyretmiyor, öyle bir diziden kendimi haberdar bile addetmiyorum.”

DP UZMANI YÜCEL:

Demokrat Parti uzmanı olan ve 2001’de DP tarihini anlattığı “Demokrat Parti” adlı bir kitabı da yayınlanan DYP eski Genel Sekreteri Serhan Yücel de benzer eleştiride bulundu.

“Kıyafetinden, konuşmalarına kadar Menderes o değil” diyen Yücel, şöyle konuştu:

“Sadece bir dizi olarak bakacaksak önemli değil belki ama Menderes dönemini bilmeyen, Menderes’i tanımayanlar açısından lider değil light Menderes tipi konmak isteniyor. Bilinçaltındaki Menderes kavramının bu tür dizilerle zedeleneceğini zannetmiyorum.

Ama yine de tarihi kişilikleri oynayanlar ve senaryoyu yazanlar çok dikkat etmeli diye düşünüyorum. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, “Tarih yazmak tarih yapmak kadar önemlidir. Yazan yapana sadakatle bağlı kalmazsa değişmeyen gerçek bir gün insanlığı şaşırtıcı bir hal alır” demiş. Adnan Menderes, titiz düzenli kibar. Ama light değil. Lider.”