ADSL ucuzluyor

Doany açıkladı: ADSL ücretlerine indirim geliyor

Özelleştirme sonrası yeniden yapılandırma programı kapsamında Türk Telekom’un idari merkezi İstanbul’a taşınacak.

Ankara ise operasyon merkezi olacak. Yeni oluşturulan Strateji ve İş Geliştirme bölümü de İstanbul’da yapılandırılacak. Ankara merkez ofiste çalışanların büyük kısmını oluşturan operasyon, destek hizmetleri ve regülasyon ve rekabet bölümlerinin faaliyetlerine de Ankara’da devam edilecek.

Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Paul Doany, bir basın toplantısı düzenleyerek şirketin yeni organizasyon yapısını açıkladı. Yeniden yapılanma çerçevesinde üst yönetim yapısına ilişkin değişiklik ve atamalar da belirlendi. Buna göre Doany ile birlikte Metin Ercan ve Emin Başer İcra Kurulu görevini sürdürecek. Eski yapıda genel müdüre bağlı dört Genel Müdür Yardımcısı bulunurken, yeni organizasyonda CEO’ya bağlı genel müdür Yardımcıları ile birlikte başkanlık sistemine geçildiğini de belirten Doany, CEO’ya doğrudan bağlı dört genel müdür yardımcısı ve beş başkanın bulunacağını söyledi.

Doany, Türk Telekom ihalesi için Özelleştirme İdaresi’ne verdikleri başvuru dilekçesinde sabit hatta büyük bir şirket olan British Telekom’la çalışmak istediklerine dair niyetlerini dile getirdiklerine işaret ederek, bu kapsamda İngiliz şirketten bazı isimleri ve özgeçmişlerini Özelleştirme İdaresi’ne bildirdiklerini söyledi.

Fiyat indirimiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini aktaran Telekom yöneticisi, indirim açıklamasını pazartesi günü yapabileceklerini kaydederek, ADSL (hızlı internet) tarifeleri için ise “Umut ediyorum ki yakın zamanda onları da açıklayabiliriz.” dedi.

Edinilen bilgiye göre Telekomünikasyon Kurumu, Telekom’un yeni ADSL tarifelerini onayladı. Buna göre, limitsiz ADSL’de indirime gidilirken, sınırlı ADSL’lerin hızı yükseltilerek 1024 Kbps’ye çıkartıldı. 515 KB sınırsız internet erişiminin fiyatı 99 YTL’den 89’a, 1024 Kbps’lik sınırsız erişim 169’dan 139 yeni liraya 2048 Kbps’lik limitsiz internet erişimi 269’dan 129 yeni liraya indirildi. 3 GB’lik (Cigabayt) 512 Kbps internet erişimi 29, 6 GB’lik 49 YTL ve 9 GB’lik kapasiteli erişimde 69 yeni lira olarak kaldı. Telekom, daha önce yürürlükte olan 256 Kbps ADSL seçeneğini kaldırdı. İnternet ücreti ise 59 yeni lira olarak kaldı.