ADÜ rektör adayı seçiminde en çok oyu Birincioğlu aldı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) yeni rektör adayı belirleme seçiminin ilk ayağı dün tamamladı.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) yeni rektör adayı belirleme seçiminin ilk ayağı dün tamamladı. Yeniden aday olan Rektör Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, 162 oyla seçimi ilk sırada tamamladı.

Sandık kurulu başkanlığını Prof. Dr. Hulki Başaroğlu’nun yaptığı, Atatürk Kongre Merkezi’ndeki seçimde, 14 oy geçersiz sayıldı. Prof. Dr. Cavit Bircan 100, Prof. Dr. Mehmet Kamil Öcal 9, Prof. Dr. Sabri Barutca 62, Prof. Dr. Galip Bakır 6, Prof. Dr. Bakiye Uğur 55, Prof. Dr. Alpaslan Gökçimen 50, Prof. Dr. Orhan Karaca 45, Prof. Dr. Mürsel Özdoğan 39, Prof. Dr. Sacide Karakaş 33 ve Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir 13 oy aldı. En yüksek oyları alan ilk altı aday Birincioğlu, Bircan, Öcal, Barutca, Bakır ve Uğur, YÖK’e bildirilecek listede yer almaya hak kazandı. YÖK’te bu adaylar arasında yapılacak mülakatların ardından sayı üçe düşürülüp ayrı bir sıralama yapılarak, atama için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Yeni rektör, dört yıl görev yapacak.

Seçimle ilgili konuşan ADÜ Rektörü Birincioğlu, “Benimle birlikte 11 arkadaşımız bu hizmet yarışında aday oldular. Bu durum, üniversitemizin geleceği için umut verici. Bu hizmet yarışına katılan tüm adayları tebrik ediyorum. Göreve talip olan kişi sayısının artması, üniversitemiz için bir şanstır.” dedi. CİHAN