AEG’de 40 günlük grev işçilerin zaferi oldu

AEG'de 40 günlük grev işçilerin zaferi ile sonuçlandı

Almanya’nın Nürnberg kentindeki üretim merkezini kapatmak isteyen Electrolux Grubu’nun planlarını engellemek için 40 gün önce başlayan grevler, işverenin, çalışanları için daha fazla tazminat ve daha iyi şartlarla tâli meslek hayatlarına hazırlanmalarına destek sağlaması vaadiyle son buldu.
Bavyera Eyaleti eski Ekonomi Bakanı Otto Wiesheu tarafından sürdürülen arabulucu görüşmelerinde sağlanan çözümden çalışanların yanı sıra, şirketi kapatma planlarını uygulama şansı bulacak şirkette de memnunlukla karşılandı. Çalışanların yaptıkları grevlerin karşılığında, şirketin vermeye hazır olduğu tazminatın çok üzerinde rakamlara ulaşıldığını belirten sendika yetkilileri, varılan sonucun çalışanlar ve sendika açısından olumlu bir gelişme olduğunu vurguladı.

İşveren kesimi de, haftalardan beri süregelen grevlerin çalışma barışını tehdit eden bir unsur haline geldiğini ve ileriye yönelik bir planlama yapmaya izin vermediğini ifade ederek, grevlerin bitmesinin çalışanlar açısından olduğu kadar şirket açısından da ileriye bakmaya zemin hazırlaması açısından önemli olduğuna işaret etti.

Electrolux Grubu olarak, uluslararası rekabet şartlarına ayak uydurmak mecburiyetinde olduklarını belirten işveren kesimi, bu sebepten dolayı uluslararası piyasalara göre üretimin çok pahalandığı bir ülkede üretimi gerçekleştirmenin artık mümkün olmayacağını gördüklerini, bunun için Nürnberg’deki üretim merkezinin Doğu Avrupa ülkelerinden birisine taşınmasının kaçınılmaz olduğunu ileri sürdü.

Taraflar arasında varılan anlaşmaya göre, Nürnberg’deki işletmelerin 2007 yılı sonuna kadar tamamen kapatılması kesinleşmiş oldu.