Afetlerde 120 bin insan hayatını kaybetti

Türkiye’de meydana gelen doğal afetlerde 120 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından 2003 yılında oluşturulan Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi’nin (ASOP) bir ayağı olan Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri’nin (UMKE) Diyarbakır 2.Temel Eğitimi, Tropikal Hastalıklar Hastanesi toplantı salonunda yapıldı. Eğitim seminerine, doktor, hemşire, sağlık memuru ATT ve laboratuar teknisyenleri katıldı.

UMKE’nin 5 günlük 2.temel eğitim seminerinin açılışında konuşan Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hakan Karakaş, Türkiye’nin her türlü afete maruz kalan bir ülke olduğunu belirterek, geçtiğimiz yüzyılın başından günümüze kadar 120 bini aşkın insanın doğal afetler sonucu öldüğünü söyledi.

Bu işte gönüllü olmanın esas olduğuna dikkat çeken Karakaş, “Ülkemizde ya da yurt dışında yaşanan afet durumlarında profesyonel medikal kurtarma hizmetlerini yürütecek ekipler oluşturulması ve bu hizmetlerin sağlanması amacıyla, ’Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi’ adıyla proje uygulamaya konulmuştur. Burada yapılacak olan eğitimin ardından, katılımcılarda profesyonel medikal anlamında bütün görev ve eğitimlerde de yer alabilecek.” dedi.

112. Şube Müdürü ve UMKE Bölge Koordinatörü Dr. Faysal Yıldırım ise, Türkiye’de doğal olaylar nedeniyle gelişen afetler sonucunda binlerce insanın öldüğünü ifade etti.

Türkiye’de afetlere neden olan en önemli olayın deprem olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Türkiye, topraklarının yüzde 91’i deprem kuşağında bulunmaktadır. Bu kuşağın çok büyük bir kısmı 1. dereceden deprem bölgesidir. Son yüzyılda ortalama her 10-11 ayda bir hasarlı deprem olmuş ve bu depremlerden 50 milyon insan doğrudan etkilenirken; 100 bini aşkın insan da ölmüştür. 250 bin dolayında insan ise ağır yaralanmış ve sakat kalmıştır. Bu eğitimin amacı olası bir deprem sonrasında enkaz içerinde sıkışan yaralının kurtarılıncaya kadar geçecek sürede ileri yaşam desteğini sağlamak ve yaralı sıkıştığı yerden kurtarılınca usulüne uygun olarak enkazdan çıkarılıp taşınmasını sağlamaktır.” diye konuştu.