Afgan gazeteci idam edilmeyecek

İdama mahkum edilen gazeteci için düzenlenen kampanyalar sonuç verdi.

Afganistan hükümet yetkilileri İngiliz Independent gazetesine “Said Pervez Kambakş idam edilmeyecek. Yargı süreci yeniden işleyecek” açıklamasını yaptı. Afganistan Kültür Bakanlığı yetkililerinden Necip Manalay da açıklamasında “Kambakş’ın hayatı için endişelenmiyorum. Afgan hukukunun bu idamı önlemek için gerekli yolu bulacağundan eminim” dedi. Kambakş hakkındaki ölüm cezası kararını önce onaylayan Afgan Senatosu da bu kararını geri çekti

Independent bugünkü manşetinde da, demir parmaklıkların arkasında bir fotoğrafı eşliğinde “Kambakş’ı serbest bırakın” çağrısı yaptı. Independent, Afganistan’ı ziyaret eden Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, 23 yaşındaki gencin durumunu Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai’yle görüşeceği sözlerini aktardı.

Gazetenin düzenlediği imza kampanyasına 69 bin kişinin katıldığını aktaran Independent, “Batı’yla ilişkileri sıkıntılı olan Karzai’nin, Batı’ya boyun eğiyor görünmek istemeyebileceğine” de dikkat çekti.

Afganistan’da Devlet Başkanı idam mahkumlarını affederek kurtarabiliyor. Ancak Karzai bu konuda affa yanaşmıyor. Siyasi gözlemcilere göre Karzai, son zamanda ülkede güçlenen aşırı dinci aşiretleri kızdırmamaya çalışıyor ve kararı mahkemeye bırakıyor.