Afganistan’da insanlık dramı…

Afgan Kızılay'ı maddi imkansızlıktan dolayı gazilerle zihinsel engellileri aynı çatı altında tutuyor.

İş imkanı bulunmayan bu insanlar açlık sınırında yaşam mücadelesi veriyor. Bunun yanı sıra ülkede sağlık alanındaki eksikliklerden dolayı yine binlerce zihinsel özürlü Afgan bulunuyor. Bu insanların çoğu ailesi tarafından dışlanmış durumda.
Afgan Kızılay’ı hakkında Cihan’a açıklamada bulunan Kabil Şube Başkanı Dr. Taher Aslami, savaşlardan dolayı bakıma muhtaç 10 binlerce kişinin bulunduğu aktardı. Aslami, “Savaşlardan dolayı aklını oynatanlar da çoğunlukta. Biz bu insanlara da yardımcı olmaya çalışıyoruz ama bu imkanlarla çok zor. Halihazırda durumumuz çok kötü. Devlet yardımı kesti, Kızılhaç da masrafımızın yüzde 50’sini karşılıyor. Yardım sever Afgan esnafı olmasa ayakta kalamayacağız. Zaten imkansızlık yüzünden hem gaziler hem de zihinsel engelliler aynı yerde barınıyor. Türk dostlarımızdan, Türk Kızılay’dan daha fazla destek bekliyoruz” dedi.

Kabil’deki barınakta 20’sı bayan olmak üzere toplam 44 kişi bulunuyor. Bunların çoğu bir yardım olmadan kendi ihtiyaçlarını göremiyor. Barınaktaki çalışmalar hakkında bilgi veren personel Muhammed Veli, 15 seneden buyana Afgan Kızılay’ında çalıştığını, 57 yaşında olmasına rağmen bu muhtaçlara yardım etmek istediğini belirtiyor. Veli, “Bir ayağım romatizmadan dolayı sakat. Ailemi de savaşta kaybettim. Burada gazilerle özürlüler aynı yeri paylaşıyor. Sağlam olan insanlar da düşünme kabiliyetini yitirmek üzere. Bu duruma bir çözüm bulunması gerekiyor.” diye konuştu.