Afrika kuş gribine karşı toplu mücadeleye geçti

Afrika kıtasındaki 46 ülkeden uzman, BM kurumlarının da katılımı ile kuş gribine karşı ortak mücadele için strateji belirlemeye çalışıyor.

Mısır’da dün 1 kişi kuş gribi nedeniyle hayatını kaybetti. Virüs nedeniyle küresel çapta 100’den fazla kişi öldü. Gabon lideri, “Fakirlik, AIDS, sıtma ve diğer hastalıklara ek olarak kuş gribi de geldi.” dedi.

Kamerun, Mısır, Nijer ve Nijerya’da kuş gribinin görüldüğü resmi olarak açıklanırken Mısır’da dün bir kişi öldü. Dünya Sağlık Örgütü, Mısır’da ölen kişinin kuş gribi nedeniyle öldüğünü henüz doğrulamazken daha fazla testin yapılması gerektiğini bildirdi. Afrika’nın dört ülkesinde görüldüğü resmi olarak açıklamasına rağmen uzmanlar daha fazla ülkede virüsün olduğunu düşünüyor. Afrika’da pekçok ülkede temel sağlık imkanlarının olmaması ve altyapı eksikliği nedeniyle kuş gribi virüsünün kıta için büyük tehlike oluşturuyor. Ayrıca kuş gribine karşı mücadelede kümes hayvanlarını itlafı hususu Afrika ülkelerinin zayıf ekonomik yapısına büyük darbe vurabileceği yorumları yapılıyor.