Afrika’ya AIDS desteği

Afrika Birliği Zirvesi'ndeki konuşmasında Başbakan Erdoğan, AIDS'le savaşan Afrika'ya da 2 milyon dolar yardım yapılacağını açıkladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki Birleşmiş Milletler binasında düzenlenen ve 53 Afrika ülkesinin katıldığı Afrika Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin açılışında bir konuşma yaptı. Başbakan, kızı Sümeyye Erdoğan’ın da izlediği konuşmasında şu mesajları verdi:

Soğuk savaşın ardından yeni bir uluslararası ortam, dünyayı şekillendirmeye başladı. Terör, kitle imha silahlarının yayılması, insan ticareti, uyuşturucu madde ve silah kaçakçılığı, örgütlü suçlar gibi tehditler küresel boyut kazandı. Bu anlamda güvenli bir dünyada yaşadığımızı söylememiz mümkün değildir. Geçmişten miras kalan klasik çatışma alanlarına asimetrik nitelik taşıyan yeni tehditler de eklendi. Türkiye, bu küresel risk ve tehditlerin neredeyse tümünün bir arada görüldüğü ender coğrafyalarından birinin merkezinde yer alıyor. Komşularımızla ilişkilerimizi büyük ölçüde çözdük. İlkemiz; düşman üretmek değil dost kazanmak oldu.

* KARANLIK DEHLİZ: Batı ile İslam dünyası arasında derinleşme eğilimi gösteren fay hattına dikkatinizi çekmek istiyorum. Bir yanda dini değerler adına yapıldığı iddia edilen terörist eylemler, öte yanda farklı gördüğü her şeyi öteki olarak tanımlayan aşırılık yanlıları dünyayı küresel bir krize itmeye çalışmaktadır. Bu eğilimlerin hepimizi karanlık bir dehlize çektiği açıktır. Türkiye’nin AB’ye katılması yaklaştıkta medeniyetler çatışması gibi felaket senaryoları da boşa çıkmaktadır.

* AIDS MESAJI: Afrika’nın güneyinde kuraklığın yol açtığı düşük tarımsal üretim, içme suyu kıtlığı, açlık ve AIDS hastalığının neden olduğu sosyo-ekonomik çöküntüyle mücadelede Afrika’ya insani yardımda bulunmaya devam ediyoruz. Bu amaçla ocak ayı itibarıyla 2 milyon dolar daha tahsis ettik.

* AFRİKA’YA IRAK ÇAĞRISI: Irak’ta son zamandaki 650 bin insanın ölmesi bir kenara atılabilecek olay değildir. İnanıyorum ki Afrika Birliği’nin de bu konudaki hassasiyetleri devam etmektedir, bundan sonra da devam edecektir.