Afyon’da 60 bin kap aşure ikrama hazırlanıyor

Afyonkarahisar'da Mevlevi Camii'nde ikindi namazını müteakip duası okunan şifalı aşure, Afyonkarahisar Belediyesi Yemekhanesi'nde hijyenik şartlar altında pişirilmeye başlandı.

Afyonkarahisar’da Mevlevi Camii’nde ikindi namazını müteakip duası okunan şifalı aşure, Afyonkarahisar Belediyesi Yemekhanesi’nde hijyenik şartlar altında pişirilmeye başlandı.

Afyonkarahisar Belediyesi yemekhane birimi, Mevlana’nın torunu Sultan Divani Hazretleri’nin anılması amacıyla yarın Cuma namazını müteakip dağıtılacak olan 60 bin kap şifalı aşurenin hazırlanması için yoğun bir mesaiye başladı.

Belediye yemekhanesinin usta aşçıları tarafından hijyenik şartlarda hazırlanacak aşurenin yapımında toplam 7,5 tonu bulan hububat kullanıldı. Yaklaşık 50 personelin hummalı çalışması ile hazırlanacak olan şifalı aşure, yarın Cuma namazının ardından Mevlevi (Türbe) Camii’nde ve kentin birçok noktasında vatandaşlara ikram edilecek. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, yemekhanedeki aşure kazanlarını inceleyerek bir süre pişirme işlemelerine nezaret etti.