Afyon’da geleneksel 40 hatimli şifalı aşure kapışıldı

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından abide şahsiyetlerden Mevlana'nın Torunu Sultan Divani Hazretleri'nin anılması amacıyla hazırlanan 40 hatimli şifalı aşure Mevlevi Camii'nde cuma namazına müteakip halka dağıtıldı.

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından abide şahsiyetlerden Mevlana’nın Torunu Sultan Divani Hazretleri’nin anılması amacıyla hazırlanan 40 hatimli şifalı aşure Mevlevi Camii’nde cuma namazına müteakip halka dağıtıldı. Vatandaşların saatler öncesi doldurduğu cami avlusundaki aşure dağıtımına binlerce kişi katıldı. Dağıtım töreni öncesinde sema gösterisi ve mehteran takımı gösterileri vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Törende konuşan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarsahir Mevlevihanesi’nin
dünyada Konya’dan sonra ikinci önemli Mevlihane olduğunu söyledi. Çoban, “Sadece bu Mevlevihanede aşure geleneği 500 yıldır hiç ara vermeksizin devam ettirilmiş. 40 kazan başında 40 hafız 40 hatim indiriliyor. Güzel hünerli insanlarımız da kazanları karıştırarak şifalı aşureyi meydana getiriyorlar. Şifalı aşure insanlar tarafından oldukça ilgi görüyor. Ayrıca UNESCO aşure geleneğini korunması gereken kültür mirası, yaşatılması gereken kültür mirası olarak incelemeye aldı. İnşaallah listesine dahil edecektir.” dedi.

Sultan Divani Hazretleri tarafından 16. yüzyılda yapılan şifalı aşure etkinliğini devam ettiren belediye bunun üzerine Mevlevihane’de bulunan o dönemden kalma aşure kazanının aynısı olmak üzere 40 adet bakır kazan yaptırılarak, şehirde yaşayan ve bu geleneği yaşatmayı arzu eden 40 aileye tahsis edilmişti.
Sultan Divani Anma ve Şifalı Aşure programı, her yıl olduğu bu yıl da büyük bir coşkuyla başladı. Mevlevi (Türbe) Camii’nde kılınan cuma namazının ardından Mevlevi Camii bahçesinde şifalı aşurenin duası yapıldı. Kuran’ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Burhan İşliyen tarafından aşure duası okunurken, Gülbank duası ise Konya Karatay Mevlana İmam Hatip Ortaokulu Meslek Dersi Öğretmeni Lokman Derya Solmaz tarafından okundu.

Daha sonra Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve protokol üyeleri tarafından, 40 hatimli 29 çeşit hububattan oluşan şifalı aşure vatandaşlara dağıtıldı. Şifalı aşureden almak isteyen vatandaşlar adeta birbirleriyle yarıştı.
40 hatimli 40 kazanda pişirilerek hazırlanacak 60 bin kap aşure şehrin değişik noktalarında da vatandaşlara dağıtıldı.

Programa, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın yanı sıra İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakkı Yazıcı, Müftü Burhan İşliyen, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Meclis Başkanı Mehmet Çarkgil, Belediye Meclis Üyeleri, işadamları ile kazan sahipleri ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.