Afyonkarahisar’da 23 Nisan coşkusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Afyonkarahisar'da da coşkuyla kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Afyonkarahisar’da da coşkuyla kutlandı. Kutlamalara, Kocatepe Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlandı.
Daha sonra Atatürk Stadı’nda kutlama töreni düzenlendi. Törende, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Veli Yıldırım ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın öğrenciler ve vatandaşların bayramını kutladı.
Burada bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım, bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 91. yıldönümünün kutlandığını söyledi.
Yıldırım, 23 Nisan 1920 yılının ilk Büyük Millet Meclisi’nin toplandığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarih olduğunu ifade etti. 23 Nisan’ın, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı tarih olduğunu aktaran Yıldırım, dünyada başka örneği bulunmayan bu büyük millet bayramının bütün Türk milletine ve çocuklara kutlu olması temennisinde bulundu.
    23 Nisan’ın dünyanın hiçbir ülkesinde bulunmayan iki farklı unsuru bir arada barındıran milli bir bayram olduğunu dile getiren Yıldırım, “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bir taraftan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, egemenliğin ilan edildiği anlamlı bir gün, diğer taraftan yarının büyükleri ve geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bayramıdır. Büyük Önder’in armağan ettiği bu bayram dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve bütün insanların barış içerisinde yaşacakları bir dünya oluşmasına katkı sağlaması bakımından da ayrı bir öneme sahiptir.” dedi.
Öğrencilerin günün anlam ve önemine dair şiirler okumasının ardından 23 Nisan’la ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilköğretim okulları arasında düzenlenen şiir, resim, kompozisyon ve bilgi yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.     Yarışmalarda birinci olan öğrencilere çocuk odası takımı, ikinci olan öğrencilere aileleriyle birlikte termal otelde bir haftalık tatil, üçüncü olan öğrencilere de cep telefonu hediye edildi. Öğrencilerin hediyelerini Vali İrfan Balkanlıoğlu, CHP Milletvekili Halil Ünlütepe, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Veli Yıldırım ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban verdi.
Kutlamalar tören geçişi ve öğrenciler tarafından yapılan gösteriyle sona erdi.